Akşener'den Bahçeli'ye kurultay çağrısı

MHP'li Meral Akşener, Devlet Bahçeli'ye yüklendi hem 7 Haziran hem de 1 Kasım süreçlerinde kimseye danışmadan kendi başına karar aldığını söyledi.

Akşener'den Bahçeli'ye kurultay çağrısı
 MHP'li Meral Akşener, Devlet Bahçeli'nin olağanüstü kurultayı toplaması gerektiğini söyledi. Bahçeli'nin 7 Haziran'da atacağı tek bir hamleyle AK Parti'nin muhalefete kurduğu tuzağı boşa çıkarabileceğini ileri süren Akşener, Meclis başkanlığı seçimlerinde Bahçeli'nin insiyatif alması gerektiğini; ancak bunu yapmadığını söyledi.

Meral Akşener, Habertürk'te Didem Arslan'ın sorularını cevapladı. MHP'de tüzük kurultayı için delegelerden imze toplanmaya başladığını söyleyen Akşener, Bahçeli'nin olağanüstü kurultayın önünü açması gerektiğini ifade etti. İşte Akşener'in açıklamaları;

"Şu ana kadar 539 kişiye ulaştım, tek tek arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Şimdi bu noter onaylı evrakları topladıktan sonra, tüzüğü de değiştirdikten sonra bu isteği seçimli kongre talebine çevireceğiz. Aktif olarak imza toplayan 3 kişiyiz. Biz 3 arkadaş bir toplantı yaptık, Koray Aydın ve Sinan Oğan'la. Ayrı ayrı konuştuk. Tüzük kurultayı engelini aştıktan sonra adayım.

"SUSMA HAKKIMI KULLANDIM"

Bahçeli'ye kızgın değilim, hiçbir olumsuz düşüncem yok. Milletvekili listesinde olmadığım için bir kızgınlık, kırgılık olamazdı, olmadı. Ben susma hakkımı kullandım. Partiye zarar vermemek için seçim sürecinde konuşmadım. Bahçeli'nin beni aday göstermemesinin nedenini bilmiyorum. 7 Haziran'dan sonra bir araya gelmedik, sadece Meclis'te 15-20 dakika oturduk, havadan sudan konuştuk.

"BAHÇELİ BENDEN RAHATSIZ OLDU"

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adımın anılması rahatsızlık yarattı. Ben Cumhurbaşkanlığına aday olacağım diye kulis yapmadım. Medyada ismimin söylenmesi için bir çabam olmadı. Oradan başlayan bir gerilim oldu.

"TABAN İKTİDAR İSTEDİ"

Bence 2 milyon oy istişare kanallarının kapalı olmasından gitti. Kamaoyu, sayın Devlet Bahçeli'nin, MHP'nin bu koalisyonu kurmak istemediğine net bir şekilde inandırıldı. Bizim seçmenimiz İç Anadolu da Ak Parti ile, Ege'de CHP ile bir koalisyon istedi. Seçmenimiz partimizin iktidarda olmasını istedi.

Siyaset, partinizi iktidara taşıma işidir. Benim ve arkadaşlarımızın iddiası şudur, adaylık meselesini sona erdirebilirsek ben buradan şu sözü veriyorum ilk seçimde Allah'ın izniyle Başbakan olacağım. MHP bu oranı haketmiyor.

Seçim hükümetine bakanlık teklifini düşünmeden reddettim. Ne sayın Gül'le ne de sayın Arınç'la en küçük irtibatımız olmadı. MHP'yle ilgili hiçbir konuyu MHP mensubu olanların dışında kimseyle konuşmadım, çok da ayıp bu.

CEMAAT İDDİASI

Ben ne Fethullah Gülen cemaatinin ne herhangi bir tarikatın ya da herhangi bir dini grubun mensubu, müridi değilim ama siyaset tutarlılık işidir ben sayın Devlet Bahçeli beyefendinin bu sözleri belgelemesini isterim. Sayın Gülen'i toplasanız 2 kere görmüşümdür İçişleri Bakanlığı döneminde. Pensilvanya'ya hiç gitmedim. Sadece telefonda biir kayıp nedeniyle başsağlığı diledim. Ben nereye gittiysem, kiminle konuştuysam devletim bilir. Pek çok cemaat lideriyle iletişim görevini yerine getirdim.

FETHULLAH GÜLEN'LE GÖRÜŞME

Meral Akşener'in Fethullah Gülen'le ilk defa Celal Adan'la görüştüm sözleri üzerine, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan telefonla canlı yayına bağlandı. Adan, konuyla ilgili olarak "MHP'nin cemaatle ilişkisini en iyi bilenlerden biri Akşener'dir. Ben İstanbul İl Başkanı'ydım, Ali Çelik diye bir adam bizi iftara çağırdı. İçişleri Bakanı Meral Akşener'le o yemeğe gittiğimizde Fethullah hoca da ordaydı. Fethullah Gülen'le siyasetimizi hiçbir zaman tartışmadık. Parti olarak hiçbir cemaatle ilgimiz yoktur." açıklasında bulundu."

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER