CHP Parti Meclisi'nden akademisyenlere destek bildirisi

CHP Parti Meclisi evleri basılıp gözaltına alınmaya başlayan akademisyenlere destek bildirisi yayınladı.

CHP Parti Meclisi'nden akademisyenlere destek bildirisi
 CHP Parti Meclisi bugün toplandı. Toplantı sonrası 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine imza atıkları için haklarında soruşturma başlatılan ve evleri basılıp gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili bildiri yayınlandı.

Bildiride, "Yargı ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü. Gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz" denildi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, bazı milletvekilleri ile parti genel merkezinde CHP Parti Meclisi Bildirisi'ni açıkladı.  CHP Parti Meclisi Bildirisi'nde "Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz" denildi.

CHP Parti Meclisi bildirisinde yer alan bazı ifadeler şöyle:

"'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine imza atan 1128 akademisyen üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü. Bugün sabah itibariyle Cumhurbaşkanı'nın verdiği talimatla açılan soruşturmayla çok sayıda akademisyen gözaltına alındı ve görevden uzaklaştırmalar başladı. CHP Parti Meclisi olarak, ancak demokrasi dışı rejimlerde rastlanan, düşünceyi açıklama özgürlüğü ve bağımsız yargıyı hedef alan bu operasyonları hukuksuz, kabul edilemez ve son derece tehlikeli buluyoruz. Bu anlayışla, şiddet çağrısı içermedikçe ifade özgürlüğünü kullanan tüm yurttaşların yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.  Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER