Dağdan inenlere iş kredisi ve TOKİ desteği!

Çözüm sürecinde son aşamaya gelindi. Türkiye'ye gelecek PKK'lıların yeni hayata uyum sağlaması için plan hazır.

Dağdan inenlere iş kredisi ve TOKİ desteği!
 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetin öncelikli gündemi çözüm sürecine ilişkin yeni yol haritası olacak. 

IRA VE VİETNAM ÖRNEKLERİ

Hükümete yakınlığı ile bilinen Türkiyegazetesinin haberine göre hükümetin açıklayacağı yol haritasında, İngiltere'deki İRAsürecinden de yararlanılacak. Psikolojik ve sosyal destekler konusunda ise Vietnam savaşından sonra ABD'li askerlerin yaşadığı problemlerin çözümünde kullanılan yöntemler araştırılıyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın koordinatörlüğünde hazırlıkları yapılan çalışma kapsamında atılacak başlıca adımlar şöyle sıralanıyor:

UYUM PROGRAMLARI

Silah bırakıp Türkiye'ye dönen, suça karışmamış PKK'lar için uyum programları düzenlenecek. Dağdaki şartlardan sonra şehir hayatına uyumları için hem psikolojik hem de sosyal destek verilecek. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devrede olacak. Suça karışmış örgüt üyeleri ve yöneticilerine ise adres olarak Avrupa veya başka ülkelerde yaşama imkânı getirilecek. Türkiye'ye dönen örgüt mensuplarından eğitimlerine devam etmek isteyenlere de destek verilecek.

TOKİ DEVREDE OLACAK

İş kurabilmeleri için öncelikle meslek edindirme kursları devreye sokulacak. Bu kursları bitirenler kendi işlerini kurabilmeleri için mikrokredi uygulamalarından yararlandırılacak. Ayrıca "toplum yararına çalışma programı" kapsamında iş imkânı verilecek. Barınma ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ise TOKİ devrede olacak. TOKİ'nin yoksul kesimler için yaptığı sosyal konutlardan uzun vadeli taksitlerle dağdan inenlerin yararlanması sağlanacak. Mahmur'dan gelenler arasında Türk vatandaşı olmayanlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkı verilecek. 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2014, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER