Demirtaş'tan özür dilemeyen PKK'ya yanıt!

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'tan, Çınar'daki saldırıyla ilgili özür dilemeyen PKK'ya yanıt geldi: Sivil hedefler konusunda toplumdan çok sert eleştiri alacaklarını görmeliler.

Demirtaş'tan özür dilemeyen PKK'ya yanıt!

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde terör örgütü PKK'nın bomba yüklü araçla yaptığı saldırıyı değerlendirdi.

Demirtaş, "Çınar'da yaşanan saldırı, kimler tarafından yapıldı, bilmiyoruz. Üstlenen çıkar mı ya da sorumluları devlet tarafından tespit edilir mi, bilmiyoruz.Ama orada katledilen sivil, bebek, çocuklar için bunu yapanların çıkıp, açıkça kamuoyundan özür dilemesi lazım." demişti.

PKK, Demirtaş'ın bu sözlerinin ardından, Diyarbakır Çınar'da 1 ton bombanın kullanıldığı, 1 polisin şehit olduğu, 3 çocuk, 5 kişinin can verdiği saldırıyı üstlendi ancak, HDP'nin özür çağrısını duymazdan geldi.PKK'NIN AÇIKLAMASINA CEVAPDemirtaş, bugün HDP 1. Olağan Konferansı'nın düzenlendiği Türkiye Barolar Birliği Konferans Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde terör örgütü PKK'nın bomba yüklü araçla düzenlediği saldırının ardından yaptığı açıklamanın sorulması üzerine, sivillere, çocuklara, cenazelere, bebeklere ve kadınlara dönük ihlallerin üzerine gidilmesini istedi."TOPLUMUN ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERECEĞİNİ BİLMELİLER"Saldırıları kim yaparsa yapsın sert bir şekilde eleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Demirtaş, "Çınar için de bunu ifade etmiştim. Kendi cephelerinden bir açıklama yaptılar. Bizim beklentimiz sivilleri doğrudan hedef alan, sivillerin zarar görebileceği eylemlerle saldırılardan hiç değilse herkesin kaçınması lazım. En doğrusu çatışmayı tümden durdurmak ama madem durduramıyorsak da bu sivil hedefler konusunda kesinlikle herkesin çok sert bir şekilde toplumdan eleştiri alacağını görmesi gerekiyor" diye konuştu.

 Çok sayıda çocuk, kadın, bebek ve sivilin operasyonlarda öldürüldüğünü iddia eden Demirtaş, adil bir soruşturma yapıldığı takdirde bunların ortaya çıkacağını, bu konuda çok hassas olduklarını ifade etti.YENİ ANAYASADemirtaş yeni anayasa konusunda ise 'mevcut ortamda anayasa yapmak ve tartışmak son derece mümkündür' diyenlerin kendilerini aldattıklarını iddia etti.Yeni anayasa için Meclis'te oluşturulacak Uzlaşma Komisyonuna üye vermeme kararı almadıklarını ifade eden Demirtaş, tartışmaları izlediklerini, parti kongresinin yapılmasının ardından yönetimin bu konuda gerekli kararı vereceğini söyledi.Demirtaş, bir gazetecinin, "TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın bir dergiye verdiği röportajda yeni anayasanın başkanlık sistemi üzerine kurulması gerektiği yönünde beyanı var. Bu konuda görüşünüz nedir?" sorusu üzerine, Kahraman'ın AK Parti'nin kurucu kadrolarından olduğunu ve bu konuda daha önce fikirlerini beyan ettiğini bildirdi."BU ŞEKİLDE YÖNLENDİRİCİ BİR BEYANDA BULUNMASI DOĞRU DEĞİL"Demirtaş, "Sayın Kahraman başkanlık sistemine inanıyor mu, inanmıyor mu bilmiyorum ama bu konuda görüş beyan etmekte zorunluluk hissediyor herhalde. Komisyona başkanlık yapacak bir şahsiyetin bu şekilde yönlendirici beyanda bulunması doğru değil. Kendi görüşü mutlaka var ve bu bilinmeyen bir şey değil. Meclis Başkanı komisyona başkanlık yapmak niyetiyle bir komisyon kurma çağrısı yaptı. Artık sınırları belirleme, daraltma, genişletme, anayasa tartışmalarının önünü kesme gibi bir tutumdan çok özgürce fikirlerin tartışılacağı bir ortamı yaratmak Meclis başkanının sorumluluğundadır.Parlamento Başkanı tarafsız kalmaya dikkat etmelidir. Özgür tartışma ortamı olmadığı da muhakkak. İnsanlar fikirlerini açıklamaktan korkarken yeni anayasayı nasıl yapacağız ben bilmiyorum doğrusu" ifadesini kullandı."KILIÇDAROĞLU'NA CEVAP VERMEYE GEREK GÖRMÜYORUM"Demirtaş, bir gazetecinin "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'AKP ile anlaştılar' şeklinde bir açıklaması vardı"sözü üzerine "Cevap vermeye gerek görmüyorum" karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER