Erdoğan'dan Leyla Zana'ya olumlu yanıt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan HDP milletvekili Leyla Zana'yla görüşme talebine olumlu yanıt verdi.

Erdoğan'dan Leyla Zana'ya olumlu yanıt!
 Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma çıkışı gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Leyla Zana'nın sürpriz bir adım atarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu talebinde bulunduğu öğrenildi. Erdoğan'a Leyla Zana'nın görüşme talebi soruldu.

BÖYLE BİR TALEP GELDİ

Erdoğan görüşmeye ilişkin şu ifadeleri kullandı; ''Leyla Zana'dan böyle bir talep geldi. Dün Beştepe Sofrası'nda bunu da arkadaşlarımızla paylaştık.

KENDİSİYLE GÖRÜŞEBİLİRİZ

Şu anda arkadaşlarımıza da bu konuyla ilgili bir değerlendirelim dedim. Ve bu değerlendirme neticesinde kanaatim kabulden yanadır. Kabul edip kendisiyle görüşebiliriz''

 ÇÖZERSE ERDOĞAN ÇÖZER DEMİŞTİ

Zana çözüm süreci başlamadan önce 2012 yılında "Bu sorunu çözerse Erdoğan çözer" demiş, yine randevu talebinde bulunarak Erdoğan'la bir araya gelmişti.

LEYLA ZANA KİMDİR?

3 Mayıs 1961 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. 1975 yılında, 14 yaşında iken Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana ile evlendi. Okuma yazmayı sonradan öğrendi. Eşi Mehdi Zana, 12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında tutuklandı. Mehdi Zana, 14 yıl hapiste kaldı. Diyarbakır milletvekili olarak TBMM'ye girdi. TBMM yemin töreninde, başında Kürt bayrağının renkleri olan bir bantla, Türkçe başladığı yemini Kürtçe tamamlaması nedeniyle tepkiyle karşılandı. 1994 yılında, grup arkadaşları Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan ile birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi. 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hapishane yılları boyunca uluslararası barış kuruluşlarının ve insan hakları derneklerinin ilgisi ve desteğiyle karşılaştı. Avrupa Birliği süreciyle birlikte yoğunlaşan çabalar sonucunda ve AİHM kararı doğrultusunda yeniden yargılandı. Zana ve arkadaşları, 10 yıl önce verilen 15'er yıllık hapis cezaları olduğu gibi onaylanarak cezaevinde kaldılar. Haziran 2004'te serbest bırakıldı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Diyarbakır milletvekili seçildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER