Ertuğrul Kürkçü'den HDP ve Demirtaş bombası!

HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kimi aday göstereceklerini anlatırken HDP'nin yeni eş başkanlarının kim olacağını da açıkladı...

Ertuğrul Kürkçü'den HDP ve Demirtaş bombası!
 HDP, 22 Haziran'da gerçekleştireceği kongre ile örgütsel bir atılım yapmaya hazırlanırken, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, eş genel başkanlık için BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ isminin gelen öneriler arasında olduğunu söyledi. Kürkçü, ayrıca kongre öncesinde İmralı'ya giderek PKK lideri Abdullah Öcalan'la bir görüşme gerçekleştireceklerini aktardı.
HAZİRAN'DA OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI!

DİHA'nın geçtiği habere göre HDP, Haziran ayı içerisinde olağanüstü kongreye gidecek. Kongre ile birlikte Türkiye'de alternatif olma iddiasını daha da güçlendirmeyi hedefleyen HDP, ötekileştirilen halkların, dini grup ve azınlıkların ortak paydada buluşacağı adres olmayı amaçlıyor. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, kongre sürecinin yanı sıra Türkiye'nin içerisinden geçtiği siyasi sürece ve HDP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumuna ilişkin yaptığı açıklamalarda merak edilen soruları yanıtladı.

EŞ BAŞKANLIK İÇİN DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ ÖNERİSİ

Kamuoyunun merakla beklediği "HDP eş genel başkanları kim olacak?" sorusuna ilişkin de ipuçları veren Kürkçü, Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ konusunda BDP'den gelen bir önerinin olduğunu söyledi. Kürkçü, önerinin HDP açısında da yerinde ve anlamlı bulunduğunu ifade ederek, sunulan önerilerin demokratik bir süreçte gelişebilmesi için kongre bileşenleri tarafından karara bağlanması gerektiğini dile getirdi.

Farklı tercihlerin de ön plana çıkabileceğini belirten Kürkçü, kongre bileşeleri tarafından doğru ve isabetli bir kararın verileceği yönünde inancın tam olduğunu kaydetti.

HDP'NİN KÖŞK ADAYI KADIN OLACAK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin tutumuna ilişkin soruları da yanıtlayan Kürkçü, Kürt sorunu başta olmak üzere çözüm için emek ve çaba göstermiş birisini aday göstereceklerini kaydetti. Kürkçü, cumhurbaşkanlığı için gösterilecek olan adaya ilişkin "Bütün kültürlerin eşitliğine kalben inanmış olması bizim için önemlidir" ifadesine kullanarak, adayın kadın olacağını ve olağanüstü kongrede bu adayın açıklanacağını söyledi.

KÜRKÇÜ VE TUNCEL İMRALI'YA GİDİYOR

Kürkçü, kongre öncesi PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı'da bir görüşme gerçekleştireceklerini de söyledi.

Kürkçü, yapacakları bu görüşmeye Öcalan'ın stratejik bir önem verdiğini belirterek, görüşmenin kendileri açısından da oldukça önemli olduğunu ifade etti. Öcalan'a pratik sahada yaşanan son gelişmeleri aktaracaklarını dile getiren Kürkçü, yapılacak olan görüşmenin "hayati" öneme sahip olduğunu kaydetti.

HÜKÜMET SÜRECE YASAL GARANTİ İÇİN ADIM ATACAĞI SÖZÜ VERDİ

Geçtiğimiz günlerde HDP heyetinin Kandil'de KCK yönetimiyle yaptığı görüşme ve kimi hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmeye ilişkin de konuşan Kürkçü, hükümet yetkililerinin, heyete sürecin yasal bir zemine kavuşturulması konusunda adımlar atılacağı yönünde görüş bildirdiğini aktardı.

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR AZ VE GEÇ ADIM ATMA STRATEJİSİ

Hükümetin mümkün olduğu kadar az ve mümkün olduğu kadar geç adım atma stratejisi izlediğini ifade eden Kürkçü, hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik bir-iki hamle yapabileceğini söyledi. Öcalan'ın, başlatılan diyalog sürecinde Müzakere Yasası başta olmak üzere Demokratik Özerklik Yasası'nın önemle üzerinde durduğuna dikkat çeken Kürkçü, "Bunlarla ilgili hükümetten doğru müzakerelere katılan bakanlarla yapılan son görüşmelerde adım atacaklarını söylemişler. Hükümet önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde herhangi bir adım atmazsa durum hakikaten gerginleşebilir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER