HDP Diyarbakır'da kitlesel miting yaptı

HDP tarafından düzenlenen “Demokrasi, özgürlük ve adalet” mitingi Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda yapıldı. 

HDP Diyarbakır'da kitlesel miting yaptı

HDP tarafından düzenlenen “Demokrasi, özgürlük ve adalet” mitingi Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda yapıldı. 


Mitingte HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Mehmet Aslan ve HDP’li vekiller de katıldı.


Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen mitingte açlık grevindeki Leyla Güven bir mektup gönderdi.


Leyla Güven mektubunda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki koşullarına dikkat çekerek, “Sayın Öcalan toplumsal barışın inşasında önemli bir aktördür. Bunu yaptığı teorik ve pratik deneyimleriyle fazlasıyla kanıtladı. Dolayısıyla toplum tüm bu gerçekliğin farkındadır. Talebimin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak olumlu sonuçları gördükleri ve bildikleri için eylemim daha ilk günden itibaren içeriden ve dışarıdan 7’den 70’e sahiplenildi. Bir anlamda sesimi, sesimizi içerdekiler olarak duyurduğumuza ve belli bir noktada sonuç alacağımıza inanıyoruz” dedi.


Mitingte bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan açlık grevindeki Leyla Güven'in talebinin “halkın talebi” olduğunu belirterek, “Güven tutuklu olan tek milletvekilidir. Onun eylemi görmezden gelinecek bir eylem değildir" ifadelerini kullandı.


"Açlık grevi ile Ankara’ya, siyasi iradeye 'tecridi kabul etmiyoruz' mesajı veriyorlar” diyen Buldan, İmralı ile görüşme yapıldığı zaman kimsenin canının yanmadığını, annelerin ağlamadığını ve gençlerin ölmediğini söyledi.


Buldan, “Ne zaman ki o kapı kapandı, işte o zaman bu ülkede her türlü kriz, kaos yeniden başladı" diye konuştu.


Geçen hafta Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın İmralı’ya gerçekleştirdiği ziyarete değinen Pervin Buldan, “Elbette bu görüşme önemlidir ancak bu bir aile görüşüdür. Tecridin ortadan kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bir an önce avukatların ve aile görüşlerinin düzenli olarak bir takvime bağlanması ve bu görüşlerin mutlaka sağlanması gerekiyor” dedi.


Barış için çaba sarfetmeye devam edeceklerini hatırlatan Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:


“HDP’den binlerce kişinin cezaevinde olduğu, Sayın Demirtaş'ın, Yüksekdağ'ın cezaevinde olduğu bir dönemde buradan yine barış, kardeşlik ve demokrasi dileklerimizi ifade etmek isteriz. Mutlaka tecrit sona ermeli. Aile görüşü ile tecrit ortadan kalkmamaktadır.”

Miting Buldan'ın konuşmasının ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER