Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması

HDP Diyarbakır Miletvekili Altan TAN Zatı muhterem almış eline baltayı önüne geleni kesiyor.

Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması
 HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına ilişkin, "Zatı muhterem almış eline baltayı önüne geleni kesiyor. Şu an önüne kim çıkarsa dümdüz edip gidecek durumdadır. Bu üslup üslup değildir, bu tarz tarz değildir" dedi.

Tan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 1993 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan olayları anımsatarak, olayların üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen gerçeklerin ortaya çıkarılamadığını söyledi.

Lice dosyasının zaman aşımına uğratılarak rafa kaldırıldığını iddia eden Tan, "Lice hadiseleri allem edildi kallem edildi üzeri kapatıldı. Lice olaylarının üzeri örtülemez. Örtülürse bugünkü olaylar da faili meçhuller de anlaşılamaz. 'Lice olayları örtülmesin, bu tip olaylar zaman aşımının dışında tutulsun, yasa değişikliği yapılsın' diyoruz" dedi.


 
Tan, gazetecilerin, Başbakan Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısı'ndaki bazı açıklamalarını hatırlatmaları üzerine,  "Zatı muhterem almış eline baltayı önüne geleni kesiyor. Şu an önüne kim çıkarsa dümdüz edip, gidecek durumdadır. Bu üslup üslup değildir, bu tarz tarz değildir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanının tarafsız olmayacağını, bir siyasi duruşu ve fikri olacağını ifade eden Tan, şunları söyledi:

"Bu anlamıyla cumhurbaşkanları tarafsız değildir. Ama artık cumhurun başkanı olduktan sonra kendisi gibi düşünenin de düşünmeyenin de hayat tarzı olanın da olmayanın da hakkının, hukukunun savunucu olması anlamında tarafsızdır. Yani herkese eşit mesafedesiniz. Yoksa herkesin bir siyasi görüşü, dünya görüşü, duruşu, hayat tarzı vardır. Bu anlamıyla herkes taraftır.

Tarafsızlık Başbakan'ın polemik yaptığı gibi saksı ve süs olmak değildir. Ekmeleddin bey cumhurbaşkanlığına talip olmasaydı belki de onun bakanlarından ya da çok önemli milletvekillerinden, siyasilerinden biri olurdu. Önüme çıkan herkesi yakarım, yıkarım, karalarım, ezerim tavrı bundan sonra girebileceği tavırlar için de kötü bir işarettir. Bu haleti ruhiyeyle, bu tavırla ve bu yaklaşımla Cumhurbaşkanı olursa kendinden başka herkesi yakacak bir tavır sergiliyor. Bu da doğru bir şey değil." -
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER