HDP'deki Erdoğan seviciler kim?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinde liste dışı kalan isimleri işaret ederek 'HDP'de Erdoğan seviciler var' demişti. Peki HDP'deki Erdoğan seviciler kimler?

HDP'deki Erdoğan seviciler kim?

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette partisindeki bazı isimlerin “Erdoğan sevdalısı” olduklarını ve bu yüzden milletvekili listesi dışında kaldıklarını söyledi.

Gazetecilerin “Seni başkan yaptırmayacağız söylemini partide danışmadan söylediğinize yönelik eleştiriler var”hatırlatmasına yanıt veren Demirtaş, “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözülebileceğine inanıyordu bu tipler. Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni budur” dedi.

Al Jazeera'nın haberine göre, Demirtaş 'Kimi kastettiği' sorusuna ilişkin açıklama yapmadı. Çok sayıda eski ve yeni HDP milletvekilinin "Bu isimler kim?" sorusuna verdiği yanıtlar ise bazı isimler üzerinde yoğunlaşıyor. 

SAKIK: SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRSİN

İsmini vermek istemeyen bu HDP’lilerin dile getirdiği ortak isimlerden milletvekilliğinden istifa edip aday olan ve Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık oldu. Sakık’ın milletvekilli olduğu dönemde Erdoğan’ın olduğu tüm ortamlarda kendisiyle selamlaştığı, sohbet ettiği, yakın temas kurduğu bu yüzden de Demirtaş’ın bir numaralı hedefi olduğu belirtildi.

Sırrı Sakık

Sakık, Demirtaş’a sözlerine açıklık getirme çağrısı yaptı.

“Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok. Direkt isim söylemesi gerek. Ben dimdik bir siyasetçiyim,  insan hakları gününde yani bugün 7.5 yıl hapis istemiyle yargılanıyorum. Bütün haksızlıklara karşı dimdik duruşumdan dolayı her seçimde aday olmam için birkaç ilden teklif alırım. Üstelik ben eski değilim, halen aktif siyasetin içindeyim.  Uzun yıllardır hareketimizin önem verdiği bir kentte seçimi kimse alamamış ben iki defa almışsam bunun bir anlamı vardır. Ben siyaseten yola devam ediyorum.”

Sakık ayrıca "1 Kasım seçimleri öncesinde bana Gaziantep'ten İzmir'e kadar birçok ilde adaylık teklif edilmişti. Ama ben Ağrı'da ihtiyaç olduğu için bu teklifleri kabul etmedim" dedi.

Hasip Kaplan

ADİL ZOZANİ ELEŞTİRMİŞTİ

7 Haziran döneminde liste dışı kalan vekillerden biri de Hasip Kaplan. Kaplan’ın ismi de bu doğrultuda dile getiriliyor. Kaplan ise bu değerlendirmelere tepkili:

“Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş’a sormak lazım.”

Demirtaş’ın hedef aldığı konusunda bir çok HDP kaynağının hemfikir olduğu isimlerden biri ise Hakkari eski milletvekili Adil Zozani. Liste dışı kaldığı 1 Kasım seçimleri sonrasında konuşan Zozani, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganının yanlış olduğunu açıkça dile getirmişti. Akşam gazetesine konuşan Zozani, parlamenter sistem tartışmasına kapıları kapatmanın doğru olmadığını söylemişti.

Bu üç isim de bugün milletvekili değil. Demirtaş da zaten açıklamasında"bunlar eski milletvekilleri" dedi. Ancak parti içinde çözüm sürecinin geldiği noktada HDP’nin rolü ve hükümet ile ilişkiler tartışmasını da dikkate alan bazı kaynaklar Selahattin Demirtaş’ın halen milletvekili olan bazı isimleri de kastetmiş olabileceği görüşünde.

SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ GERİLİMİ

HDP’de Demirtaş’ın 7 Haziran seçimleri öncesindeki “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışı uzun zamandır kapalı kapılar ardında süren bir tartışma ve gerilim konusu. Bu söylemin kısa vadede yani 7 Haziran seçimlerinde partiye oy getirdiği ancak uzun vadede hem çözüm sürecine hem de siyaseten partiye zarar verdiği belirtiliyor. “Çözüm süreci devam ederken Erdoğan’ın seçim kampanyasında bir numaralı hedef haline getirilmesinin” doğru bulunmadığı ve bunun bazı isimler tarafından yine kapalı kapılar arkasında konuşulduğu belirtiliyor. Bu tartışmada Demirtaş'ı eleştiren isimler arasında halen milletvekilliği yapan ya da parti yönetiminde olan isimler de yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER