İhsanoğlu'na Öcalan'a özgürlüğü onaylar mısınız sorusu

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Öcalan'ın özgürlüğünü onaylayıp onaylamayacağı yönündeki bir soruya, "Toplumda mutabakat olan her şeyi Cumhurbaşkanı da kabul etmek durumundadır" yanıtını verdi.

İhsanoğlu'na Öcalan'a özgürlüğü onaylar mısınız sorusu
 CHP ve MHP'nin de aralarında bulunduğu 11 partinin desteklediği çatı Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Bir Gün gazetesineröportaj verdi. İhsanoğlu'ndan, Öcalan'ın özgürlüğüne ilişkin bir soruya çarpıcı bir yanıt geldi. 

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜĞÜ ONAYLAR MISINIZ?

 Mutabakata önem veriyorsunuz. Meclis'ten Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü ya da ev hapsini sağlayacak yasa gelse, onaylar mısınız?

"Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ortada. Bu yetkilerle Cumhurbaşkanı hükümetten, meclisten gelen her şeyi vicdani kanaati halktan aldığı güçle kamuoyunun hassasiyeti ve Anayasa'nın hükümleri ışığında yapması lazım. Bu çerçevede davranmayan cumhurbaşkanı, görevlerini hakkıyla ifa eden bir cumhurbaşkanı olamaz. Bu anlayış içinde toplumda mutabakat olan her şeyi cumhurbaşkanı da kabul etmek durumundadır. Çankaya'ya kendi gündemi ve siyasi görüşleriyle çıkan bir cumhurbaşkanı kriz yaratır."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER