Öcalan'la ne görüştüler, neden açıklamıyorlar?

HDP Milletvekili Altan Tan tartışmaya yaratacak açıklamalarda bulundu. Tan, çözüm sürecin oyalama olduğunu ve kimsenin ne olduğunu bilmedini söyledi

Öcalan'la ne görüştüler, neden açıklamıyorlar?
 

Aykırı açıklamalarıyla tanınan HDP Milletvekili Altan Tan, çözüm sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İmralı'da Abdullah Öcalan'la ne görüşüldüğünün bilinmediğini söyleyen Altan Tan, "Peki ne görüştüler, niye bu kadar gizli, onun tek bir karşılığı var o da oyalama" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Altan Tan, CHP ve MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Başbakan Erdoğan'dan daha bir aday olduğunu söyledi. Tan, Kürt seçmenin Köşk seçimlerinde ne yapacağına da açıklık getirdi.

SORUNU ÇÖZMÜYOR, KÖŞK'E ÇIKMAK İÇİN MANEVRA YAPIYOR

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, hükümetin çözüm süreciyle ilgili Meclis'e getireceği yasal düzenlemeyle ilgili paketi değerlendirirken, "Hükümet, Kürt sorununu çözmeden PKK sorununu çözmek istiyor. Bunların hepsi cumhurbaşkanlığı seçimini atlatmak için manevradır" dedi.

HÜKÜMET ÜMİT POMPALIYOR

Altan Tan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın çözüm süreci ile ilgili 7 maddelik bir paketin 1-2 gün içerisinde meclise gelmesi ile ilgili açıklamalarını değerlendirirken, "Bu süreç başından beri paldır küldür gidiyor. Kısa, orta ve uzun vadeli projelendirilmiş bir taslak kimsenin elinde yok" diye konuştu. Hükümetin kamuoyuna sürekli ümit pompaladığını söyleyen Altan Tan, sözlerini şöyle sürdürdü:

İMRALI'DA NE GÖRÜŞÜYORLAR?

"Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ ve Hakan Fidan ile birlikte bir süreci yürütüyorlar. Parlamentoda bu işleri bilen yok, bizim Meclis grubunda bu işleri bilen yok. Ben bir sefer gittim adaya ama 18 sefer adaya giden arkadaşımız Pervin Buldan'a soruyorlar, bizim de bildiğimiz bir şey olmadığını söylüyor. Ama Sayın Öcalan ile bir şeyler görüşmüş olabilirler. Peki ne görüştüler, niye bu kadar gizli, onun tek bir karşılığı var o da oyalama. 

HÜKÜMET LOLİPOP VERİYOR

Oyalama ve mecbur kaldığı zaman cebinden bir lolipop çıkarma. Bir çocuk ağladığında anne ve babası ona bir lolipop şekere vererek yalamasını sağlıyor bir müddet sustuktan sonra tekrar ağlıyor. Biz de çocuk değiliz, Kürt halkı da çocuk değil, Bunu böyle düşünenleri ikaz ediyoruz. Böyle yapmayın."

BİZİM NEDEN HABERİMİZ YOK?

Milletvekili Altan Tan, şu an hazırlanmakta olduğu söylenen 7 maddeden haberinin olmadığını ifade ederek, "Peki, benim niye haberim yok. Eğer bir görüşme, bir müzakere ve bir siyasi muhataplık söz konusu ise HDP'nin, milletvekillerimizin ve adaya giden milletvekillerinin niye haberi yok?" diye sordu.

ÇEKİRGE BİR SIÇRAR, İKİ SIÇRAR...

Hükümetin doğru düzgün bir şey yapmak istemediğini ileri süren Alkan Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Sürekli bir havuç gösteriyorlar, çok sıkıştıkları zaman arkadan sopayı tehdit olarak koyuyorlar, Kalekollar veya biz şunu yaparız, bunu yaparız ile esiyor, gürlüyor, yağıyor ve bu süreci böyle götürmek istiyor. Yerel seçimleri kurtardı, şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini atlatmak istiyor. Ondan sonrada genel seçim. Kürtlere şunu söylüyor, Bakın işte bir şeyler yapıyoruz, ediyoruz, sizin de başka şansınız yok, ham, hum, şaralop hadi bunu da atlatalım. Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar artık üçüncüde sıçrayamaz. Onun için artık bu yol yol değil, 7 madde yada 17 madde. Ne hazırladıysan bunu ortaya koy, yapılması gerekeni yap."

İKİNCİ TURDA BOYKOT DA OLABİLİR DESTEK DE

Altan Tan gösterecekleri aday ile en yüksek oyu alıp birinci turu atlayıp ikinci tura çıkmak istediklerini, bunu yapamazlarsa pazarlığın gündeme geleceğini anlattı. Tan, "İkinci tura kalan 2 aday Kürt meselesi için, yeni bir Ortadoğu yeni bir Türkiye yeni bir anayasa için ne düşünüyorlar, ne diyorlar? Destek vereceksek niye destek vereceğiz, köstek olacaksak, engel olacaksak, niye engel olacağız? Bunu çok açık ve şeffaf bir şekilde yapacağız. Hesabını verebileceğimiz bir durum ortaya çıkarsa birini destekleyeceğiz, olmayacaksa da boykot bunlardan biridir" dedi.

ÇATI ADAY, ERDOĞAN'DAN DAHA İYİ

AK Parti'nin, muhafazakar kimliğinin genel Kürt kimliğine daha yakın olduğu algısını yaydığını kaydeden Altan Tan, "Ama şu an hiç kimsenin tahmin etmediği Ekmeleddin İhsanoğlu ismi geldi. Dini bilgisi, müktesebatı, ailesi anası- babası her şeyi AK Parti adayından daha ilerde. Uluslararası kabul görülürlüğü, bakalım ne söyleyecek. Bunları dinlemeden, bu tabloyu görmeden zaten Kürt seçmen yada HDP seçmeni AK Partiye yönelir demek için daha erken" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER