PKK dağa çıkan çocuklarla ilgili karar verdi

PKK dağa çıkan 16 yaşın altındaki çocukları geri göndereceğini duyurdu.

PKK dağa çıkan çocuklarla ilgili karar verdi
 PKK'nın dağa çıkan 16 yaşın altındaki çocukları geri göndereceği, 16-18 yaş arasındaki çocukların aileleriyle görüşmelerinin sağlanacağı, istedikleri takdirde bu çocuklar da geri dönebileceğini açıkladı.


HEYETLE KANDİL'DE GÖRÜŞTÜLER

Diyarbakır'da bazı ailelelerin, yaşı küçük çocuklarını PKK'nın dağa götürdüğü gerekçesiyle başlattığı eylemler sürerken, daha önce PKK ile 'küçük çocukların silahlı ve çatışma alanlarından uzak tutulması'yla ilgili anlaşma yapan Cenevre Çağrısı'ndan bir heyetin Kandil Dağı'nda PKK yöneticileri ile görüştüğü ortaya çıktı. 

YAŞ TESPİT EDİLİRSE...

Cenevre Çağrısı yetkilileri ile görüşen PKK yöneticilerinden Bahoz Erdal ve Delal Amed'in, tespit etmeleri halinde 16 yaşından küçük çocukların geri gönderileceğini, 16- 18 yaş arasındakilerin ise aileleri ile görüştürüleceğini söyledikleri belirtildi.

PKK TAAHÜTNAME İMZALAMIŞTI

Cenevre Çağrısı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bir heyetin çocukların silah altına alınması iddialarını konuşmak için PKK'nın silahlı kanadı olan HGP yetkilileri ile görüştüğü ifade edilerek şöyle dendi:
"Cenevre Çağrısı'ndan bir heyet, 2014 Haziran ayı başlarında 16 yaşından küçük bazı çocukların HPG saflarına katılmış olması iddialarını açıklığa kavuşturmak üzere Halk Savunma Güçleri ile görüştü. Halk Savunma Merkezi, 2013 yılının Ekim ayında Cenevre Çağrısı Uyarınca 'Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname'yi' imzalamıştı. Taahhütnamenin uygulanmasının takibi ve izlenmesi, Taahhütnamenin bütünleyici ayrılmaz bir parçasıdır."

KARAYILAN AÇIKLAMA YAPTI

Cenevre Çağrısı'nın açıklaması yapıldığı gün PKK'ya yakın olan internet sitelerine konuşan Murat Karayılan, HPG'nin uluslararası kuruluşlarla önceden bu konuda imzalamış olduğu anlaşmaları olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: "Biz 16 yaşın altında olan gençleri almıyoruz. Fakat zaman zaman yerel bazı birimler alabiliyor. Bunların gerillada tutulması söz konusu değildir. Bu türden yaşı küçük olanlar ya geri gönderilir, ya da geri dönmek istemiyorlarsa veya geri dönmelerinin önünde yasal vb. engeller söz konusuysa, sivil kurumlara aktarımları yapılmaktadır. Kesinlikle küçük yaştaki insanlar silah altına alınmamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER