AMED SFK’DAN ANLAMLI PANKART

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçında Amedspor oyuncuları, Profesyonel Futbol Dsisiplin Kurulu’nun verdiği bir maç seyircisiz oynama cezası ve oyuncusu Deniz Naki’ye verilen 12 maç cezasını protesto etti.

AMED SFK’DAN ANLAMLI PANKART
 Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Amedspor'a verdiği bir maç saha kapatma cezası ve futbolcusu Deniz Naki'ye verdiği 12 maç men cezasını Amedsporlu futbolcular tarafından, Fenerbahçe maçının santra vuruşunun ardından protesto edildi.

fenerbahçe-amed

Seyrantepe DİSKİ Stadı'ndaki Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçında, Amedsporlu oyuncular yaklaşık 30 saniye boyunca saha üzerinde hareket etmeden dururken bu sürede Fenerbahçeli futbolcular da kendi yarı alanında top çevirdi.

Ayrıca, Amedsporlu oyuncular sahaya “Çocuklar ölmesin maça gelsin” pankartıyla çıktı.

Fenerbahçe 2. Başkanı Mahmut Uslu ve boynunda Amedspor atkısı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı maçı birlikte izledi.

Hakem İlker Meral'in yönettiği maç 3-3 sona erdi.

Ne olmuştu?

Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fenerbahçe'yle eşleşen Amedspor'a kura çekiminden birkaç saat sonra kendi sahasında bir maç seyircisiz oynama ve 20 bin TL para cezası verilmişti.

Cezaya gerekçe olarak da Amedspor'un Ziraat Türkiye Kupası'nda Başakşehir'le İstanbul'da oynadığı maçta taraftarların ‘Barikat burada dimdik ayakta', ‘Her yer Sur, her yer direniş', ‘Her yer Cizre, her yer direniş', ‘Çocuklar ölmesin maça da gelsin” sloganları atması gösterildi.

Aynı günün akşamında da kulüp binasına baskın düzenleyen polis bilgisayarlara el koymuştu.

Amedspor Asbaşkanı Nurullah Edemen, konuyla ilgili, “Fenerbahçe ile eşleşmeseydik bu ceza verilmezdi. Rakibimizin belli olmasını beklediler. Maça çıkmayabiliriz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği de Amedspor'un deplasmanda 2-1 kazandığı Bursaspor maçı sonrası sosyal medyadan yaptığı açıklamalar nedeniyle Deniz Naki'yi Disiplin Kurulu'na sevk etmişti.

Naki maç sonrası şu mesajı yazmıştı:

“Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık. Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik. Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz, armağan ediyoruz. Her biji Azadi (Yaşasın Özgürlük).”

Diyarbakır İl Spor Güvenlik Kurulu ise, Ziraat Türkiye Kupası'nda Amedspor ile Fenerbahçe arasındaki karşılaşmanın Diyarbakır'da ve seyircisiz oynanmasına karar verdi./İMC

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER