Amedspor ve Deniz Naki'ye verilen ceza TBMM gündeminde

HDP'li Altan Tan, Amedspor ve futbolcusu Deniz Naki'ye Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nca verilen cezaları TBMM gündemine taşıdı

Amedspor ve Deniz Naki'ye verilen ceza TBMM gündeminde
 HDP'li Altan Tan, Gençlik ve Spor Bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Naki'nin "İnsanlar ölmesin barıştan başka çaremiz yok" sözüne ceza verilmesine tepki göstererek, daha önce "asker selamı ve rabia işareti" gibi ideolojik davranışlar sergileyen futbolculara ne ceza verildiğini sordu. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Amedspor ve futbolcusu Deniz Naki'ye verilen cezaları, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM'ye taşıdı.

Tan, soru önergesinde "Hangi yönetmeliğe göre çocukların ölmemesi ve barışın temenni edilmesine yönelik sözler böyle bir astronomik ceza doğurmuştur?" dedi. 

HDP'li Tan soru önergesinde, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Amedspor'a 28 Ocak tarihinde oynanan Medipol Başakşehir maçında"ideolojik propaganda" yapıldığı gerekçesiyle kendi sahasında bir maç seyircisiz oynama ve 20 bin TL para cezası verdiğini, yine Bursaspor maçında Amed Sportif Faaliyetler oyuncusu Deniz Naki'nin, ideolojik propaganda yapması ve sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeniyle, 12 resmi maçtan men edilerek 19 bin 500 lira para cezasına çarptırıldığını belirtti.

HDP Milletvekili Altan Tan'ın Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından cevaplanmasını istediği sorular şöyle:

"-Amed Spora oynadığı maçlardan sonra verilen bu cezaların detaylı gerekçesi nedir?

-Bir futbol takımının galibiyeti kutlamasına ve bölgede yaşanan olaylardan dolayı barışı istemesine yönelik PFDK'nın verdiği cezaları uygun görmekte misiniz? Bu cezalara yönelik Bakanlığınızın tavrı nedir?

-'İnsanlar ölmesin barıştan başka çaremiz yok' diyen Deniz Naki'ye Türkiye Futbol tarihinde eşine az rastlanır bir cezanın verilmesini nasıl değerlendirmektesiniz?

-Futbol müsabakalarında daha önce farklı futbolcularca 'asker selamı, rabia işareti' gibi ideolojik davranışlar yapıldığı dikkate alınırsa bu futbolculara yönelik ne tür cezalar verilmiştir?

-Hangi yönetmeliğe göre çocukların ölmemesi ve barışın temenni edilmesine yönelik sözler böyle bir astronomik ceza doğurmuştur?"

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER