Diyarbakırspor Denince Akan Sular Durur

Diyarbakırspor,amatör lige düşmesine rağmen halkın gönlündeki yerini koruyor. Bilyoner.Com’un araştırmasına göre son 4 yılda Süper Lig’den amatöre kadar düştüğü halde Yeşil-Kırmızılı takımı tuttuğunu ifade edenlerin sayısı yüzde 16 oldu.

Diyarbakırspor Denince Akan Sular Durur

BU SEVGİNİN BAŞKA ÖRNEĞİ YOK

Diyarbakırspor,amatör lige düşmesine rağmen halkın gönlündeki yerini koruyor. Bilyoner.Com’un araştırmasına göre son 4 yılda Süper Lig’den amatöre kadar düştüğü halde Yeşil-Kırmızılı takımı tuttuğunu ifade edenlerin sayısı yüzde 16 oldu.

ONCA TAHRİBATA RAĞMEN BU SEVGİ

Bilyoner’in 2013 taraftar haritasında çarpıcı sonuçlar çıktı. Önceki yıllarda Diyarbakır’da yapılan araştırmalarda halkın büyük çoğunluğu Diyarbakırspor’u tuttuğunu ifade etmişti. Son 4 yılda 4 lig düşerek amatör lige kadar gerileyen Diyarbakırspor’un halkın gönlünde hala önemli bir yere sahip olduğu kanıtlandı. Yaşanan tahribata ve kulüp kapanmak üzere olduğu halde halkın % 16’sı Diyarbakırspor’u tuttuğunu bildirdi. Kentte en fazla taraftarı olan takım % 40’la Galatasaray olurken,Fenerbahçelilerin oranı % 25 olarak açıklandı.

TÜRKİYE GENELİNDE GALATASARAY

Türkiye genelinde taraftarların yüzde 36'sı Galatasaraylı, yüzde 35'i Fenerbahçeli, yüzde 19'u Beşiktaşlı, yüzde 4'ü Trabzonsporlu. 43 ilde Galatasaray, 36 ilde Fenerbahçe taraftar sayısında önde. İstanbul ve Ankara'da Fenerbahçe Galatasaray'ı geçti. 2009 yılından bu yana Galatasaray'ın 8 ilde üstünlüğünü kaybetti, Fenerbahçe'nin ise 7 ilde taraftar kazandı. Kendi şehrinin takımını en çok destekleyenler ise yüzde 30'la Eskişehirspor taraftarları...

TRABZON VE ESKİŞEHİR’E HELAL OLSUN

81 ilde yaşayan Bilyoner.com üyelerinin tuttukları takımlar arasında yapılan değerlendirmeye göre; 43 ilde Galatasaray, 36 ilde Fenerbahçe, kalan 2 ilde ise Trabzonspor ve Eskişehirspor taraftarlarının yoğun etkisi hissedildi.

2009 taraftar haritasından bu yana Galatasaray’ın bazı illerde taraftar üstünlüğünü kaybettiği görülürken, Fenerbahçe’de ise taraftar artışı dikkat çekti.

G.SARAY 8 İLDE,F.BAHÇE 7 İLDE

2009’dan beri Galatasaray’ın 8 ilde üstünlüğünü kaybettiği farkedildi, Fenerbahçe ise tam 7 ilde taraftar çoğunluğuna ulaştı.

2009 yılında Galatasaray, Eskişehir’de %34 oranında taraftara sahipken 2013 taraftar haritasında liderliği % 30’la Eskişehirspor’a kaptırmış durumda. 2009’da Galatasaray’ın en çok taraftar oranına sahip olduğu iller arasında yer alan Çorum, Kırıkkale, Gümüşhane, Isparta, Nevşehir, Manisa ve Kocaeli’de ise 2013 yılı itibariyle Fenerbahçeli taraftarların yoğun olduğu görülüyor.

DİĞER TAKIMLAR YÜZDE 6

Harita, şehirlerdeki Bilyoner.com üyesi taraftarların hangi takımları desteklediğini ortaya çıkartırken; ezeli rakiplerin ne kadar yakın taraftar sayısına sahip olduğunu da gösterdi. Elde edilen sonuçlara göre; Türkiye genelinde Galatasaray taraftarlarının oranı %36 iken, Fenerbahçe taraftarlarının oranın %35 olduğu görüldü. İki takımı Beşiktaş %19’la, Trabzonspor ise %4 ile takip etti. Diğer takımların toplam oranı ise %6’ya karşılık geldi.

TRABZON SADECE TRABZONSPORLUDUR !

 2009’dan bu yana Türkiye genelinde Galatasaray’ın 1 puanlık, Fenerbahçe’nin 2 puanlık taraftar kazandığı görülüyor. Geçen süre zarfında Beşiktaş’ın ise 1 puanlık bir taraftar kaybına uğradığı anlaşılıyor. 4 senelik zaman diliminde Trabzon’daki Trabzonspor taraftarlarının sayısındaki artış da göze çarpıyor. 2009’da bu oran %72 iken şimdi %79’a kadar çıktığı görülüyor.Kalan %21’lik oranın da Trabzon’da iş ve konum gereği yaşayanlar olduğu ifade edildi.

Sonuçlara göre, İstanbul ve Ankara’da Fenerbahçe taraftarlarının büyük çoğunluğa sahip olduğu görüldü. Büyük şehirler arasında yer alan Bursa, İzmir ve Adana’da ise Galatasaray’ın üstünlüğü hissedildi.

KENTLER GS-FB ARASINDA PAYLAŞILDI

Bir  takımın en yüksek yüzde ile taraftara sahip olduğu il ise bu sene de değişmedi. Trabzonspor, Trabzon’da bordo-mavili taraftarların %79 ile çoğunlukta olduklarını gözler önüne serdi. Trabzonsporlu taraftarları %10’la Galatasaraylı, %5’le de Fenerbahçeli taraftarlar izledi.

Geçtiğimiz seneki gibi tüm şehirlerde birinciliğin büyük çoğunlukla Galatasaray ve Fenerbahçe arasında bölüşüldüğü, Beşiktaş’ın ise genellikle üçüncü sırada yer aldığı da dikkat çeken detaylardan.

4 büyükler dışında sonuçlarda kendine yer bulan takımlar Eskişehirspor, Sivasspor, Bursaspor, Adana Demirspor ve Karşıyaka olarak sıralandı.

KENDİ İLLERİNDE YABANCI OLAN TAKIMLAR

 Eskişehirspor taraftarları %30 ile en çok kendi şehirlerinin takımını desteklediklerini gösterdi. Sivasspor ise Sivas’ta Fenerbahçe’nin %28’lik taraftar oranının ardından %27 ile ikinci sırada yer alarak sıralamada “ben de varım” dedi. En çok taraftar oranına sahip üçüncü takımın Bursa’da %23’le Bursaspor olması da dikkat çekti. Adana Demirspor ve Karşıyaka’nın ise kendi illerinde varlık gösteremediği görüldü.  Bunun dışında kendi ilinde ilk 3’e giren diğer takımlar Malatya’da %20 ile Malatyaspor, Gaziantep’te %15’le Gaziantepspor, Kayseri’de %15’le Kayserispor oldu.

SAFFET AZBAY

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 01:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER