HDP'li vekil Ata'dan petrol payı talebi

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata bölgede çıkarılan petrolden yerel yönetimlere de pay verilmesine ilişkin Meclis’e kanun teklifi sundu

HDP'li vekil Ata'dan petrol payı talebi
 HDP Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, belediye başkanı seçildikten sonra bölgede çıkarılan petrolden il belediyelerine pay verilmesi gerektiğini söylemişti. Yerel seçimlerin hemen ardından Kışanak’ın yaptığı bu açıklamalar tartışmalara neden olmuştu.

PAY TALEBİNDE BULUNDU

Benzer bir ikinci adım ise bugün HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’dan geldi. Ayla Akat Ata, dün Meclis’e verdiği kanun teklifiyle, bölge illerinde çıkarılan petrolden o illerin yerel yönetimlerinin de pay almasını talep etti.

''BATMAN'DAN ÇIKAN PETROL BATMAN'A DA VERİLSİN''

Kanun teklifinin gerekçe bölümünde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın küçültüldüğüne dikkat çeken Ata, Türkiye’deki petrol ihtiyacının beşte birinin Batman’dan sağlandığını belirtti ve Batman’da çıkarılan petrolden il yönetimine de pay verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Aka'nın kanun teklifinde, petrolün üretildiği yerdeki yerel yönetime, gelirin yarısının verilmesini talep etmesi dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER