İŞTE DİYARBAKIRSPOR'DAN 50 YIL ÖNCE FENERBAHÇE'YE YAPILAN TARİHİ JEST. BAŞROLDE ÇELEBİ ESER

Bundan tam 50 yıl önce yani 1973 yılında Fenerbahçe kulübü maddi çıkmaz yaşamaktadır. Bu durumu üzüntüyle karşılayan ve kendisi de Fenerbahçe'li olan dönemin Diyarbakırspor Başkanı, yaptığı hayır hizmetleriyle bilinen Diyarbakır'lı iş insanı Çelebi Eser, Fenerbahçe Başkanı Emin Cankurtaran'a tarihi bir mektup yazarak maddi bağış yapma karşılığında Diyarbakır'a davet eder. Fenerbahçe bu davete icabet eder , o gün Diyarbakır'da tarihi bir gün yaşanır.

İŞTE DİYARBAKIRSPOR'DAN 50 YIL ÖNCE FENERBAHÇE'YE YAPILAN TARİHİ JEST. BAŞROLDE ÇELEBİ ESER

Türk futbolunda tarihin altın sayfalarına giren çok önemli olaylar var.
Bunlardan biri de 1973 yılında dönemin Diyarbakırspor Başkanı Çelebi Eser'in Fenerbahçe Başkanı Emin Cankurtaran'a yazdığı tarihi mektuptur.
Fenerbahçe, 1973 yılında maddi sıkıntı yaşamakta, Diyarbakırspor ise güçlü bir yapılanma ile üst liglere yükselmenin hesaplarını yapmaktadır.
Diyarbakır'ın beyefendisi, hayırseveri ve aynı zamanda Diyarbakırspor Başkanı merhum Çelebi Eser , Fenerbahçe Başkanı Emin Cankurtaran'a tarihi bir mektup yazarak,"Basında okumuş olduğumuz kadar Türk sporunun güzide kulübü Fenerbahçe kriz içindedir. Bu durum bizi ziyadesiyle üzmektedir. Dostluk maçı teklifimizi kabul etmeniz halinde masraflarınızı karşılayıp aynı zamanda kulübünüze bağışta bulunacağız" sözleriyle kente davet eder.

Brezilya Efsanesi Didi'den Diyarbakır'a Övgü 

Fenerbahçe, bu teklifi kabul ederek Diyarbakıra gelir. Dostça geçen maç 1-1 biter.
Arşivlere ise tribünlerin hınca hınç dolu olduğu bu tarihi kare girer.
Brezilya milli takımının efsanesi olan dönemin Fenerbahçe teknik direktörü Didi, Diyarbakır'da gördüğü insanüstü misafirperverlk için Diyarbakırspor Başkanı Çelebi Eser'e teşekkür mesajı yazar, Fenerbahçe kulübü de özel teşekkür mektubu gönderir.
İnsanların futbola olan ilgisine hayran kalan efsane Didi,"Diyarbakır'ın Brezilya'dan farkı yok.
Bu şehir kısa zamanda futbola damga vurur" ifadelerini kullanır.

Hayır İşlerine Adanan Bir Ömür 

68 yıllık ömrüne Diyarbakırspor'a yaptığı katkıların yanı sıra okul , cami, medrese, Kur'an Kursu yaparak eğitime muazzam destek veren Çelebi Eser, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, öğrencilere ve kimsesizlere yaptığı yardımlarla da hala milyonlarca insanın duasını almakta.
Çelebi Eser'in oğlu Hakan Eser de 1995 yılında ebediyete intikal eden babasının izinden giderek hayır işlerini sürdürüyor.
Haber ve resimler:Saffet Azbay

HABERYİRMİBİR ÖZEL HABERİDİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER