Bayırbucak düştü mü? Türkmenlerle ilgili sıcak gelişme

TÜRKMEN Dağı'nı ele geçirmek için Esad bastırıyor. Burç Kasap Tepesi ateş altında. Bu tepe düşerse Bayırbucak düşebilir. İşte Türkmenlerden son haberler.

Bayırbucak düştü mü? Türkmenlerle ilgili sıcak gelişme
 BAYIRBUCAK'dan gelen son haberlere göre Esad karadan Rusya uçakları havadan yoğun bir saldırı başlattı. Türkmen Dağı'nı ele geçirmek isteyen Esad, kritik önemdeki Burç Kasap Tepeleri'ne saldırdı. Bu tepe giderse Bayırbucak düşecek. İşte Türkmenler'in son durumuna ilişkin haberler.

HATAY'ın Yayladağı İlçesi'nin karşısında Bayır ve Bucak bölgelerinde yaşayan 15 bin dolayındaki Türkmen'e karşı yoğun saldırılar sürerken, bu sabahtan itibaren Türkmen birlikleri ile Esad'a bağlı askerler, Burç Kasap Tepesini ele geçirmek için savaşıyor. Bu tepeyi hangi güçler alırsa, Bayır Bucak Bölgesi'ne hakimiyet noktasında avantaj ele geçirmiş olacağı belirtiliyor.

RUSYA TÜRKMENLERİ HAVADAN VURUYOR

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Rusya'nın havadan uçak ve helikopterlerle, denizden de füzelerle verdiği destekle, Türkmenlerin yaşadığı bölgeye yönelik saldırılarında, silah ve top sesleri Yayladağı İlçesi'nden de duyuluyor.

Lazkiye'nin kırsalında Türkmenlerin yaşadığı Bayır ve Bucak olmak üzere 2 ayrı alanda daha çok gençlerin kaldığı, yaşlı ve çocukların Türkiye sınırına doğru kaydığı, evlerini terketmek istemedikleri için de Türkiye'ye geçmedikleri belirtildi.

BAYIRBUCAK'TA SON DURUM

Dağlık bir alan olan Bayır'dan daha çok sahil bölgesi olan Bucak çevresindeki yerleşim yerlerinin kontrolü ara ara Suriye rejimi ve Türkmen cephesi arasında el değiştiriyor. Bölge bugün itibariyle Türkmen 2'inci Sahil Tümeni tarafından kontrol altında tutuluyor. Son bir haftalık sürede hava saldırısı sonrası Bucak'ın bir bölümünden Türkmenler geri çekilmek zorunda kalmıştı. Türkmen 2'nci Sahil Tümeni'nin kontrol ettiği alan, Ğimem'den başlayıp Acısu Bölgesine kadar olan 40 kilometrelik bir alanı kapsıyor.

TÜRKMEN DAĞI KİMİN ELİNDE?

Bayır Bucak Bölgesi'ne hakim 3 tepeden biri olan ve Türkmenler için stratejik öneme sahip Kızıldağ 3 gündür Esad rejimin kontrolünde. Burada rejime ait 2 tank ve 130'luk bir top var. Top ve tanklar Türkmen köylerini aralıklı olarak ateş altında tutuyor. Ayrıca, 45 Nolu tepe de rejim askerlerinin elinde.

O TEPEYİ ALINIRSA BAYIRBUCAK DÜŞER

3'üncü tepe olan Burç Kasap Tepesi'nde ise rejim askerleri ve Türkmen birlikleri hakimiyet sağlamak için yoğun bir çatışma içerisinde. Bu noktayı alanın tamamen Bayır Bucak'a hakim olacağı belirtiliyor. Arkası İdlib olan Kürt Dağı ise Arap 1'inci Sahil Tümeni'nin kontrolü altında.

Daha önce rejimin eline geçtiği iddia edilen ancak Türkmen komutanları tarafından yalanlanan Türkmen Dağı'nın yarısının Türkmenlerin, diğer yarısının ise rejim askerlerinin elinde olduğu belirtiliyor. Şu anda Ğimem, Avanlı, 46 Nolu tepe, Fırınlı, Acısu ve Kızıldağ bölgesinde yoğun çatışmalar devam ediyor.

'MÜCAHİTLER DİRENİYOR RUS UÇAKLARI SİVİLLERİ VURUYOR'

Bölgedeki son durum hakkında bilgi veren bir Türkmen Birliği yetkilisi, şunları söyledi:

"Biz şu an karadan herhangi bir saldırıdan korkmuyoruz. Ancak hava saldırısı bizi çok zorluyor. Elimizde 23 kalibrelik doçkalar var onların da sayısı fala değil, menzilleri de 4 kilometre kadar. Ancak Rus uçakları yüksekten uçup Türkmen köylerindeki sivillerin üzerine bomba yağdırıyor. Şu anda mücahitler direniyor. 2'nci Sahil Tümeni'nin şu anda en büyük çabası sivilleri Yamadı bölgesine taşımaya çalışıyorlar."

YAMADI KÖYÜ'NE KAÇIYORLAR

Türkmenlerin saldırılardan kaçarak geldikleri sınırın sıfır noktasındaki Yamadı Köyü'nün 20 haneli bir köy olduğu ancak son günlerde bu köyde yaşayanların sayısının binlere ulaştığı belirtildi. Köyde oluşturulan Arfalı İnsani Yardım Bölgesi'nde Türkiye tarafından kurulan sahra hastanesinin ise faaliyete geçti. Hastaneye bugün yaralı 2 Türkmen'in getirildiği ve tedavi altına alındığı bildirildi.

ESAD HERKESİ CEPHEYE GÖNDERİYOR

Esad rejimi, kontrolündeki Lazkiye'de 'Memur alacağız' diye duyurular yapıyor. Daha sonra memuriyet için başvuranlar özellikle Sünni olanlar toplanıp hemen kamyonlara bindirilip cepheye götürülerek Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) karşı savaştırılmak isteniyor. Lazkiye'de ayrıca 15-45 yaş arasındaki herkes silah altına alınarak rejim tarafından cepheye gönderiliyor.

TÜRKMEN LİDER KONUŞTU : SİLAHLARIMIZ DEMODE

Suriye Türkmen Birliği Başkanı Samir Hafez, bölgedeki gelişmeleri ve Türkiye'den beklentilerini CNN TÜRK'ün canlı yayınında anlattı. Hafez, Rusya'nın hava araçları gelince zor durumda kaldıklarını belirterek, "Elimizdeki silahlar demoda, neredeyse Rusya'ya karşı sapanla savaşıyoruz" diye konuştu.

KÜRT DAĞI 3 KEZ EL DEĞİŞTİRDİ

"Doğruyu söylemek gerekirse çekildik. Çatışmayı kaybettik ama savaşı kaybetmiş değiliz" diye sözlerini sürdüren Türkmen Birliği Başkanı, bölgedeki durumun çok açık olmadığını, askeri durumda iyi olmadıklarını, son günlerdeki hücumların bir masaya oturulduğunda pazarlık için malzeme olacağını düşündüğünü de belirtti. Türkmen ve Kürt Dağı'nın 3 kez alıp, 3 kez de kaybettiklerini bildiren Hafez, misket bombasının ağır zayiatlar verdiğini, Suriye askerlerinden de ölenler olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER