BDP ve Dtk Heyeti Müslim'e Taziye İçin Suriye'ye Gidiyor

Suriye'de öldürülen PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim'in oğlu, 20 yaşındaki Şervan Müslim için taziye ziyaretine giden BDP ve DTK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişilik heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye geçiş yaptı.

BDP ve Dtk Heyeti Müslim'e Taziye İçin Suriye'ye Gidiyor
 Bdp VE DTK HEYETİ TAZİYEDEN DÖNDÜ

Suriye'de öldürülen PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim'in oğlu, 20 yaşındaki Şervan Müslim için taziye ziyaretine giden Bdp ve DTK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişilik heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye geçiş yaptı. Heyet adına sınır kapısında gazetecilere açıklamada yapan Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şunları söyledi: "Rojava bölgesinde Suriye Kürdistan'ın da bir müddettir dışardan gelen gruplar, çeteler, buradaki yerleşim birimlerine saldırı düzenliyorlar. Buradaki halkta, kendi öz gücüyle direnmeye çalışıyor. Halk kendi gücüyle çetelere karşı direniyorlar. Bu direniş sırasında PYD Eş Başkanı Sayın Salih Müslim'in oğlu Şervan Müslim de böyle bir saldırıda yaşamını yitirerek şehit oldu. Bizlerde eş başkanlarından oluşan bir heyetle birlikte sabah saatlerinde Kobani'ye geçerek, hem taziye ziyaretinde bulunduk, hem de Kobani'deki gelişmeleri durumu yerinde gözlemledik. Bir kez daha Salih Müslim'e ve ailesine tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Umut ediyoruz ki; en kısa zamanda bölgedeki savaş durur, ölümler durur. Bütün Suriye genelinde Şam'dan Halep'e, Humus'tan Rakka'ya kadar en kısa zamanda akan kan durur. Halkın iradesini esas alan kimliğiyle, kültürüyle özgürce, kardeşçe yaşayabilecek ortam oluşur."

EL NUSRA CEPHESİ BÜYÜK DESTEK ALDI

Konuşmasında son olarak Türkiye'nin dış politikasını eleştiren Demirtaş, El Kaide bağlantılı El Nusra cephesinin büyük destek aldığını söyledi. Suriye'deki zor koşullar nedeniyle Salih Müslim'in oğlunun cenazesine katılamadığını belirten Demirtaş, şunları kaydetti: "Şimdiye kadar Türkiye üzerinden radikal gruplar El Kaide'ye özellikle El Nusra Cephesi büyük destek aldı. Bu desteği ne kadar dışişleri yetkilileri inkar etse de yerelde bu desteğin verildiğini herkes biliyor. Özellikle Ceylanpınar ve Reyhanlı çok aleni bir şekilde yapıldı. Şimdi Türkiye'nin bunlardan ders çıkarması gerekiyor. En doğru politika buradaki halklarla Kürdüyle, Arabı, Nusari'siyle Şiisi ve Sunni'siyle Suriye halklarıyla doğru ilişkiler kurmalıdır. Bu yapay sınırların ortadan kalabilmesi politikaları hayata geçirmek gerekir. Sınır kapılarının insani yardıma açılması önemli, ancak bu sınırlar ticari ilişkilerde açılmalıdır. Bu yapay sınırlar, bütün aileleri parçalamış durumdadır. Bu sınırların fiilen ortadan kaldırılması için adımların atılması gerekiyor. Orada yaşayan insanlar, Türkiye'nin kendilerini bir tehdit düşman olarak görmelerinden rahatsızlar, tam tersine iyi ilişkiler geliştirmek istiyorlar. Bu da bizi sevindirdi. Türkiye'de artık dış politikasını, buna göre şekillendirmesi gerekiyor. Suriye'deki zor koşullar yüzünden Salih Müslim, oğlunun cenazesine katılmadı. Umut ediyoruz ki en kısa zamanda oğlunun taziyesine gelir. Bizler annesi kardeşleri ve ailesiyle görüştük." Açıklamanın ardından heyet karayoluyla Diyarbakır'a geçti.

HABERLER

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2013, 01:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER