Karayılan'dan tehdit! Orduyu ileri sürerlerse...

PKK'lı Murat Karayılan TSK'nın başlattığı süpürme operasyonu için tehdit gibi açıklamalarda bulundu. Karayılan çözüm için şu 2 şartı öne sürdü...

Karayılan'dan tehdit! Orduyu ileri sürerlerse...
 PKK'lı Murat Karayılan, son yapılan "Büyük süpürme operasyonu"nu değerlendirdiği açıklamada Öcalan'a özgürlük ve özerklik şartı koştu.


Cizre, Silopi ve Dargeçit gibi ilçelerde süren 'Süpürme operasyonu' ile köşeye sıkışan PKK'nın üst düzey ismi Murat Karayılan, "Eğer orduyu daha fazla ileri sürerlerse ve katliam geliştirirlerse bu, ateşe körükle gitmektir; o zaman biz de yeni kararlara gideriz" dedi. İşte Karayılan'ın açıklamaları:

BİZ DE AYRILMAYI DÜŞÜNÜRÜZ

"Eğer orduyu daha fazla ileri sürerlerse ve katliam geliştirirlerse bu, ateşe körükle gitmektir; o zaman biz de yeni kararlara gideriz. Eğer onlar Demokratik Özerkliği tümden reddeder ve bunu isteyenleri yok etmeye kalkışırlarsa biz de ayrılmayı düşünürüz…

ÇÖZÜM İÇİN İKİ ŞART

Önder Apo özgürleşmeden, Kürt özerkliği tanınmadan Türkiye'nin birliği ve savaşın durması artık mümkün değildir. Bu kesinkes bir gerçektir. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. İşte çözüm diyorlar. Çözüm nedir? Çözüm önce Önder Apo'nun özgür olması ve Kürt halkına özerklik hakkı verilmesidir. Biz ancak böyle bir çözümü kabul edebiliriz. Başka çözüm biçimlerini asla ve asla kabul edemeyiz"

TÜRK DEVLETİ ATEŞLE OYNUYOR

Karayılan, HPG'nin çatışmalara katılmadığını ileri sürerek "Bu biçimde devam ederse, artık HPG'nin de dahil olma durumu söz konusu olabilir. Hareketimizin yönetimi bugün bunu gündemine almıştır; tartışıyor. Ben bunun için daha önce 'Türk devleti ateşle oynuyor' dedim.

"HPG DE SAVAŞA DAHİL OLABİLİR"

Çünkü eğer bu biçimde zulüm gelişir katliama dönüşürse, o zaman HPG de devreye girebilir. Çünkü Türk ordusu girdi. Hulusi Akar önceleri,"tankların şehirde ne işi var, uygun değil" dedi. Peki şimdi niye Cizre'de, Sur'da, Silopi'de tanklar var? Demek ki köklü bir değişim oldu. Yani darbe mekaniği işlemiş oldu ve her şey değişti." dedi.

"ORADAKİ GENÇLER SADECE ÖZERKLİK İSTİYORLAR"

Karayılan sözlerine şöyle devam etti: "Oradaki gençler orduya karşı olmadıklarını ilan ettiler ve orduya karşı yaptıkları bir eylemleri yoktu. Onlar, 'demokratik özerklik istiyoruz; polisin içimize girmesini istemiyoruz' diyorlar.

DEVLETİN YEREL İDARİ SİSTEMİNİ REDDEDİYORUZ

"Devletin yerel yönetimini, yerel idari sistemini reddediyoruz. Kendi kendimizi yöneteceğiz, kendi kendimizin güvenliğini sağlayacağız' diyorlar.

DEVLETE BAŞKALDIRMA YOK

Yani burada orduya karşı olma, Türk bayrağına karşı olma, TC devletine başkaldırma gibi bir durum yok.

SADECE BİR HAK TALEBİ VAR

Burada bir hak talebi vardır. Zorunlu bir biçimde, var olabilmek için kendini savunma tutumu vardır. İrade olmada ısrar vardır. Bu çok anlamlı ve çok değerlidir."

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER