PKK 12 bölgeden çekildi 4 bölge kaldı

Şırnak, Hakkâri, Van, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Muş, Bitlis, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl ve Amanoslar boşaldı.

PKK 12 bölgeden çekildi 4 bölge kaldı
Terör örgütü PKK'nın Türkiye sınırlarından çekilme süreci devam ediyor. Geride kalan 45 günlük süre içinde 12 bölgedeki PKK'lıların sınır dışına çıktığı 4 bölgedeki PKK'lıların da çekilmesinin devam ettiği bilgisi geldi. Sınır dışına çekilen PKK’lılar güneşten korunmak için ağaç ve yapraklardan çardaklar yaparak barınma alanları oluştururken, ikna olmadan geri çekilenlerle barış süreci tartışılıyor.

12 BÖLGEDE ÇEKİLME TAMAM

Çözüm süreci devam ederken PKK, 45 günlük çekilme sürecinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

PKK komutanlarından Bawer Dersim Türkçe açıklama yaparken ve Delal Amed Kürtçe yaptı. Sabah'tan Müjgan Halis ve İlhami Yıldırım'ın haberine göre, Dersim, "45 günde Şırnak, Hakkâri, Van, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Muş, Bitlis, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl ve Amanoslar'daki güçlerimiz Kuzey Irak'a büyük bir hızla ulaştı. Karadeniz, Sivas, Tokat ve Dersim bölgesinden güçlerimiz de kendi alanlarından Medya Savunma Alanları'na doğru yürüyüş halinde" dedi.

Süreci ağırlaştırdıkları ya da durdurdukları iddialarının gerçek dışı olduğunu kaydeden Dersim, "Sürecin birinci aşamasını tamamladık. İkinci aşama için gerekli yasal anayasal adımların atılmasını bekliyoruz. Adımların atılmaması süreci sabote etmek isteyen ulusal ve uluslararası güçleri harekete geçirecektir" diye konuştu.

1 EYLÜL'DE ÇEKİLME TAMAM

4 bölgedeki PKK güçlerinin geri çekilme yürüyüşünün doğa koşulları, Heron hareketliliği ve korucuların durumunun bu süreci eylül ayına kadar uzatacağı kaydedildi. Karadeniz, Sivas ve Tokat'taki Koçgiri güçlerinin de, yaklaşık 4 aylık bir zamanda ulaşabileceğini söyleyen kaynaklar; 1 Eylül Barış Günü'ne denk gelmesinin anlamlı olabileceğini söyledi. KCK davasındaki tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Dersim, Terörle Mücadele Kanunu'nun ortadan kaldırılması, Öcalan'ın daha fazla kurum, kişi ve heyetle görüşmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Dersim, birkaç gün önce Hakkâri'de Sikorsky'ye yönelik saldırıyı araştırdıklarını ifade etti.

Bu arada Türkiye'den çekilen PKK'lılar Türkiye sınırındaki geçici kamplarda moral motivasyona sahip olmaları sağlanıyor. Bu kamplarda yaklaşık bir hafta kalan PKK'lılar, daha sonra kendileri için oluşturulan kalıcı kamplara doğru yola çıkıyor.

İKİ GRUP DAHA DÖNDÜ

PKK'nın iki grubu da Metina Kampı'na ulaştı. Diyarbakır ve Bitlis-Bingöl bölgesinden gelen grup adına konuşan grup sözcüleri "Savaş dursun diye yola çıktık ve çeşitli zorluklarla da karşılaşsak da başarıyla menzilimize ulaştık" dedi
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER