Polis ve BDP'li vekillerin çözüm diyaloğu

Diyarkabır'da BDP tarafından uyuşturucu ve fuhuşa dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüşte ilginç diyaloglar yaşandı.

Polis ve BDP'li vekillerin çözüm diyaloğu
BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi tarafından uyuşturucu ve fuhuş olaylarına dikkat çekmek amacıyla, akşam saatlerinde bir yürüyüş düzenlendi. BDP İl Başkanlığı önünde başlayan ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüş öncesi, polis geniş güvenlik önlemi aldı. Yürüyüşe BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve parti yetkilileri ile partililer de katıldı.

BDP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, saat 17:30 sıralarında önde seçim otobüsüyle yürüyüşe geçti. Bu sırada yürüyüş yapan grubun önünü kesen emniyet güçleri, yasadışı slogan atılmaması ve yüzünü kapatanların gruptan çıkarılmasını istedi. Bu sırada anons yapan bir polis müdürü, "Sizden rica ediyorum. İşleyen bir süreç var. Bu sürece zarar vermeyelim" dedi.

"LÜTFEN BUGÜN EL ELE VERELİM"

Yürüyüş öncesi BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile görüşen Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerlioğlu, "Siz otobüsü gönderin, karşı karşıya gelmeyelim. Ne olur bugün el ele verelim. Sizden tek ricam, karşı karşıya gelmeyelim. Ben bütün kuvvetlerimi çekeceğim" dedi. Polis müdürünün BDP yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından gruba, yürüyüş için izin verildi.

Yürümeye başlayan grupta bulunan yüzü kapalı bazı kişiler Abdullah Öcalan posteri ve konfederalizmi sembolize eden flamalar açtı. Bunun üzerine polis bir kez daha grubun önünü kesti. Bu kez polis müdürü ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş arasında, bağırmaya varan bir kriz yaşandı. Gerginliğin kısa sürede yatışmasının ardından tekrar yürüyüşe geçen grubun önü, daha sonra TOMA'lar tarafından kesildi.

POLİS MÜDÜRÜ: SÜRECE CANIM KURBAN

Bu kez BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile görüşen Emniyet Müdürü Süleyman Hançerlioğlu, "Ben burada devleti temsilen görev yapıyorum. Siz demokratik hakkınızı kullandığını söylüyorsunuz. Yüzü kapalı, eli flamalılar ne zamandan beri anayasal hak oldu? Süreçten bahsediyorsunuz. Sürece benim de canım kurban. Ama böyle süreç yürütülmez ki. Bugün kimse, kimseyi üzmesin, müdahale de olmasın. Bana müzakerede söz veriyorsunuz, sözünüzü tutmuyorsunuz" dedi. Yüzü maskeli grubun, kalabalığın arasından çıkarılmasını isteyen polis müdürü, ayrıca yasadışı sloganların atılmamasını istedi. Bunun üzerine yürüyüşe son veren BDP yetkilileri basın açıklamasını Turgut Özal Bulvarı üzerinde yapmaya karar verdi.

KIŞANAK: BARIŞI SAĞLARSAK PKK LEGAL SİYASET YAPACAK

Yürüyüş kortejinin önünde bulunan seçim otobüsüne çıkan Gültan Kışanak, yürüyüşün polis tarafından engellenmesini kınadıklarını söyledi. Demokrasi ve özgürlüğün olmadığı ülkenin başının beladan kurtulmayacağını belirten Kışanak, "Bugün eğer demokratik mücadele süreci başladıysa, herkes buna saygı duyacak. Demokratik mücadelede, gençliğe yer açmalıyız. Yıllarca bu ülkede gençliğin önünde sadece ölme ve öldürme siyaseti vardı. Bunu tersine çevirmek istiyoruz. Kürt gençleri demokratik mücadele içinde var olmak istiyorlar. Bunun önüne çıkartılan engeller barışın önüne kurulmuş engeldir. Bu ülkenin ve Kürt halkının gerçekleri var. Devlet eğer Kürt sorununu 'çözeceğim' diyorsa, barış için sayın Öcalan ile görüşüyorsa, bu mücadelenin sembollerine, sayın Öcalan'a da, demokratik mücadeleye de yer açmak zorundadır. Demokratikleşmeyi, barışı sağlarsak, normalleşme sürecine geçersek, PKK da legal siyaset yapacak, burada olacak. Bu nedenle eski yaklaşımlarla, yöntemlerle yeniden çatışmacı yöntemlerle bu süreci ilerletemeyiz. Herkes oturup düşünecek" diye konuştu.

EN SON HABER

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER