Putin: Umarım IŞİD’e karşı nükleer silah kullanmaya gerek kalmaz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı'nı, Rus ordusunun IŞİD'le mücadelede kullandığı silahların etkilerini analiz etmekle görevlendirdi. Putin "Umarım terörle mücadelede nükleer silahlara asla ihtiyaç duymayız" diye konuştu.

Putin: Umarım IŞİD’e karşı nükleer silah kullanmaya gerek kalmaz
 Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile dün bir araya gelerek Suriye'de yürütülen terörle mücadele operasyonu hakkında bilgi aldı. Şoygu'ya Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de kullandığı silahların etkilerinin analiz edilmesi görevi veren Putin, "Çatışma alanında yaşanan her şeyi, silahların nasıl çalıştığını analiz etmeliyiz. Deniz bazlı kruz füzeleri ve havadan atılan kruz füzeleri etkilerini çok iyi kanıtladı. Bu füzeler yeni, modern ve çok etkililer. Artık kesin olarak biliyoruz ki hassas silahlar hem konvensiyonel hem de nükleer başlıklarla donatılabilir" dedi.

Öte yandan terörle mücadelede nükleer silahların gerekli olmadığını vurgulayan Putin "Umarım böyle bir şeye asla ihtiyaç duymayız" ifadesini kullandı.

Bu açıklamanın yanı sıra Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Putin'in Türk jetleri tarafından düşürülen Su-24 savaş uçağının kara kutusunun incelenme sürecine Türkiye'nin de katılması yönünde bir emir vermediğini açıkladı.

Gazetecilerin "Putin, karakutunun incelenmesine Türk uzmanların da katılmasına destek mi verecek yoksa karşı mı çıkacak?" sorusuna yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, "Bu soruya yanıt vermeye hazır değilim. Vladimir Putin bu konuda hiçbir yorumda bulunmadı. Karakutu analizinin detayları, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER