Putin'in intikam planı ilk adımı attı ne olacak?

RUSYA savaş uçağının vurulmasına nasıl karşılık verecek? Putin'in intikam planı ne? Ekonomik darbeler vuran Putin Ermeni kartını da çekti

Putin'in intikam planı ilk adımı attı ne olacak?
 Rusya savaş uçağının Türk jetleri tarafından vurulmasından sonra Putin ne yapacak nasıl yanıt verecek sorusu gündemde. İngiliz Guardian gazetesine göre 'Moskova çok öfkeli ama havlayan köpek ısırmaz'.

Rusya diplomatik ilişkileri kesmeyecek fakat Putin ekonomik olarak darbe indirme adımları atıyor. Sözde Ermeni Soykırımı kartını çekmiş olması da bir diğer intikam planı...

Guardian gazetesinin Moskova muhabiri Shaun Walker, savaş uçağı düşürülen Rusya'nın öfkeli olduğunu ancak Türkiye ile arasındaki krizin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceğini yazdı. "Havlayan köpek ısırmaz" diyen Walker'a göre Rusya, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini kesmeyecek.

Guardian'ın iç sayfalarındaki Shaun Walker imzalı analizin başlığı da,"Moskova öfkeli ama havlayan köpek ısırmaz" oldu.

KORE'DEN SONRA TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI BİR İLK

Kore Savaşı'ndan bu yana ilk kez NATO üyesi bir ülkenin, bir Rus savaş uçağını düşürdüğünü vurguluyor Shaun Walker.

Walker analizine ise Rusya'nın resmi haber ajansı Sputnik'in Türkiye'yi,"NATO'nun hasta adamı" olarak nitelendirmesini ve "Erdoğan'ın çılgınlığı 3. Dünya Savaşı'na neden olabilir" uyarısında bulunmasını hatırlatarak başlıyor.

Ancak Walker'a göre bu söyleme karşın Rusya'nın satır aralarında Türkiye'ye verdiği mesaj, krizin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceği.

PUTİN KESİP ATAR MI?

Walker'ın yazısından bazı satırlar şöyle:

"Moskova'dan dün yapılan açıklamalardan biri, Rusya'nın önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye'den beyaz et alımını yasaklaması oldu. Bunun kavgacı bir tavra işaret ettiğini söylemek zor...

"Rusya Türkiye'ye çok öfkeli olsa da, Moskova'nın durumun daha da kötüleşmesini istemediği açık. Diplomatik ilişkilerin kesilmesi masadaki bir seçenek değil"

CİDDİ SONUÇLARI OLUR

Guardian'ın Moskova muhabiri Shaun Walker bu noktada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından yaptığı, "Bu olayın Türkiye-Rusya ilişkileri açısından çok ciddi sonuçları olacak" açıklamasını hatırlatıyor. Şu ana kadar söylemin, eylemin önünde geçtiğini vurguluyor.

ERMENİ KARTINI ÇIKARDI

Walker yine de bazı Rus milletvekillerinin dün "Ermeni soykırımı" iddialarının inkarını suç sayan bir yasa tasarısını Parlamento'ya sunmalarının tesadüf olamayacağını da belirtiyor.

Guardian muhabirine göre Rusya, bazı Türklerin IŞİD'e üstü kapalı da olsa destek verdiklerine yönelik iddiaları kanıtlamak için çaba harcayarak, Türkiye'yi zor durumda bırakmaya çalışabilir.

EKONOMİK DARBE TÜRKİYE PAKETİ YASAKLANDI

Shaun Walker analizini şu satırlarla noktalıyor:

"Rus tur şirketlerinin Türkiye'ye paket tur satmalarının yasaklanması ise Türkiye üzerinde etkili olacak somut bir önleme benziyor. Zira yılda 4 milyon Rus turist Türkiye'yi ziyaret ediyor ve paket turların yasaklanmasının Türkiye'de turizm sektörünü son derece olumsuz etkileyecektir."

TIMES GAZETESİ'NE GÖRE PUTİN NE YAPIYOR?

Ünlü Times Gazetesi'de bugün başyazısını Türkiye - Rusya krizine ayırdı. Gazeteye göre Rusya savaş uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin gerçek sebebi Putin'in NATO'nun hava savunma sistemlerini sınaması.

Gazete bu noktada Moskova'nın IŞİD'e yönelik hava saldırıları için NATO ile ortak bir komuta merkezi oluşturulması önerisine de şüpheyle yaklaşıyor, "Rusya'nın temel hedefi Esad'ı iktidarda tutmak" diyor.

Başyazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Moskova, savaş uçağının Salı günü düşürülmesinin ardından Lazkiye dışındaki üssüne karadan havaya atılan yeni füzeler göndereceğini açıkladı. Bu cihatçıları yenilgiye uğratma yolunda atılmış bir adım değil. Zira IŞİD'in, düşürülecek uçağı yok. Moskova daha ziyade Türklerin uçuşa yasak bölge rüyasının hayata geçmesini önlemek istiyor. Suriye'nin geleceğinde etkili olmaya yönelik bir girişim bu.

RUSYA NATO'YA MESAJ VERİYOR

Daily Telegraph gazetesi de iç sayfalarındaki haberde, Rusya'nın Lazkiye açıklarına bir kruvazör gönderme ve yine Lazkiye'deki üssünde S-400 füzeleri konuşlandırma kararına değiniyor.

Gazete yaklaşık 400 kilometre menzili bu füzelerin, Türkiye-Suriye sınırında uçan her tür düşman uçağını düşürebilecek kapasitede olduğuna dikkat çekiyor.

Daily Telegraph, Rusya'nın bu kararı ile NATO'ya da mesaj verdiğini belirtiyor.

"Suriye'deki küçük bir tesis, NATO'nun güneydoğu kanadından önemli bir Rus üssüne dönüştü" diyor gazete.

RUSYA S400'LERLE TÜRKİYE'Yİ VURABİLİR

Independent gazetesi de S-400 füzelerinin, Rusya'nın en modern hava savunma sistemi olduğunu ve Türkiye sınırından sadece yaklaşık 50 kilometre uzakta konuşlandırılacağını belirtiyor.

Gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta da bu füzelerin Türk hedeflerini vurabilecek kapasiteye sahip olmadı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER