Rusya: İnsani yardım konvoyu vurmadık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanlığı, insani yardım malzemesi taşıyan TIR konvoyuna Kilis'ten Suriye'ye geçiş yaparken düzenlenen saldırının Rusya ile hiçbir alakası olmadığını açıkladı.

Rusya: İnsani yardım konvoyu vurmadık
 Putin, Rusya'nın konvoyu vurmadığını belirtirken, konvoyun insani yardım taşıdığına ilişkin şüpheler olduğunu da ifade etti.

‘TERÖRİSTLERLE SUÇ ORTAKLIĞI YAPILDIĞININ BİR DİĞER KANITI’

Haberlerde adı geçen insani yardım vakfının, o saatte ve o bölgede konvoyunun ya da temsilcilerinin bulunmadığını açıkladığını hatırlatan Rus lider, “Eğer orada bir insani yardım konvoyu olsaydı, uluslararası hukuk uyarınca ne konvoyu olduğu, nereye gittiği ve ne yaptığı konusunda anlaşma yapılması gerekirdi. Eğer bunlar yapılmamışsa o zaman biz de konvoyun insani yardım taşıdığından şüphe ederiz. Bu da uluslararası teröristlerle suç ortaklığı yapıldığının bir diğer kanıtıdır” diye konuştu.

‘JETLER VURSAYDI DELİKLER MEYDANA GELİRDİ’

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov da, basında çıkan insani yardım konvoyunun Rus jetleri tarafından vurulduğu suçlamasının yalan olduğunu belirtti. Konvoya düzenlenen saldırıyı gösteren fotoğraf ve video kayıtlarına dikkat çeken Konoşenkov, saldırının jetler tarafından düzenlendiği iddiasının da şüpheli olduğunu ifade etti. Rus yetkili, patlama yaşanan yerde delikler oluşmadığına ve ayrıca olay yerinde uçaktan düşmesi gereken mühimmat parçalarından herhangi bir iz görünmediğine işaret etti.

‘SİLAH TAŞIYAN KONVOYA İNSANİ YARDIM KONVOYU DEMEYİN’

Konvoy üzerinde insani yardım taşıdığına ilişkin hiçbir işaret bulunmadığını da vurgulayan Konaşenkov ayrıca Halep’in kuzeyindeki militanlara silah taşıyan konvoya ‘insani yardım konvoyu’ denmemesini tavsiye etti.

İnsani yardım taşıdığı belirtilen bir konvoy iki gün önce, Kilis’ten Suriye’ye girdikten sonra sınırda vurulmuştu. Türk basınında çıkan haberlerde konvoyun vurulmasından Rusya sorumlu tutulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER