Vedayı Kürtçe Yaptı

İzmir Valiliği'ne atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bu akşam verdiği veda yemeğine katılanlarla Kürtçe vedalaştı.

Vedayı Kürtçe Yaptı
İzmir Valiliği'ne atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bu akşam verdiği veda yemeğine katılanlarla Kürtçe vedalaştı. "Başım gözüm üstüne" anlamına gelen "Ser sera, ser çava" diyen Vali Toprak, uzun süre alkışlandı. Gecenin finalinde ise Vali Toprak, yemeğe katılan herkesle kapıda tek tek öpüşerek vedalaştı.

Tarihi Kervansaray Oteli'nde onuruna verilen yemeğe katılan Vali Mustafa Toprak, gece boyunca duygu dolu sohbetler yaptı. Veda yemeğine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Cumhuriyet Başsavcısı İlken Çetin, işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 300 kişi katıldı. Gecede ilk olarak Vali Toprak'ın görev yaptığı 2 yıllık süre içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili hazırlanan slayt sunumu yapıldı. Daha sonra Vali Vekili Cemal Hüsnü Kansız, bir konuşma yaparak Vali Toprak'a teşekkür etti.

Son olarak kürsüye gelen Vali Mustafa Toprak, duygu dolu bir konuşma yaparak, görevi süresince yapılan faaliyetlerle ilgili kısa bir konuşma yaptı. 26 yıllık memuriyet döneminde bir kente atanabilmek için kimsenin kapısını çalmadığını belirten Vali Toprak, görevin her yerde kutsal olduğuna inanan biri olduğunu dile getirdi. Vali Toprak, konuşmanın sonunda, "Başım gözüm üstüne" anlamına gelen "Ser sera, ser çava" demesi yemeğe katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Vali Toprak veda konuşmasında şunları söyledi:

KÜRTÇE KONUŞUP, HELALLİK İSTEDİ

"Eğer Diyarbakır'da görev yapmamış olsaydım, büyük bir eksiklik olacağını bugün giderken ifade etmek durumundayım. Belki gelmeseydim buranın tadını, güzelliğini, insicanını, sevgisini, hoşgörüsünü o kültürü ve medeniyeti doğuran insani gücün özelliklerini ve güzelliklerini tanıyamayacaktım. Bunu kalben söylüyorum ve zihnimde de bunu hissediyorum. Eğer buraya gelmemiş olsaydım görev yapmamış ve tanımamış olsaydım, hayatımın bir kesitinde benim adıma ciddi bir eksiklik olurdu, bunu ifade etmek durumundayım. Onun için bu kıymeti çok, kolay harcamayalım. Emin olun bu güzelliklere tutunalım, bu güzellikler emin olun tüm ülkemizin, hepimizin güzelliği ve hedefi olacaktır. Her nerede bulunursak bulunalım, kapımızın 24 saat herbirinize açık olduğunu, 1.6 milyon Diyarbakır nüfusuna belirtmek istiyorum. Nasıl derler burda, 'Ser Sera, Ser çava' başımızın üstünde, gönlümüzün üstünde yeriniz var. Buraya gelen herkese en içten şükranlarımı sunuyorum ve hoşçakalın, hakkınızı helal edin."

Yapılan konuşmalardan sonra, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Beşir Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve Vali Vekili Cemal Hüsnü Kansız, Vali Mustafa Toprak'a birer plaket ve hediye taktim etti.

Gecenin sonunda Vali Mustafa Toprak, Kervansaray Oteli'nin kapısında yemeğe katılanlarla tek tek tokalaşıp, öpüşerek vedalaştı. Bazı işadamları ve STK temsilcileri ise Vali Toprak ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

HABERLER

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 08:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan içsiz
serkan içsiz - 11 yıl Önce

keşke hiç gelmeseydin allah cc izmirin yardımcısı olsun hüseyin avni mutlu gibi adam gibi adamlar bu kente gelmeli diyarbakırsporumuzu bu halkı tekrar kucaklamalı..

SIRADAKİ HABER