YSK: Kimlik bilgileri çalındı diye bir şey yok

YSK Başkanı Sadi Güven, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin, “Bilgi çalındı diye bir şey yok, iddia onlar. Biz her seçim döneminde yasanın amir hükmü gereğince seçmen listelerinin kütüklerini siyasi partilere veriyoruz” dedi.

YSK: Kimlik bilgileri çalındı diye bir şey yok
 Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güven, konuyla ilgili şunları söyledi:

‘Partilere yıldızlayıp veriyorduk’

“Bilgi çalındı diye bir şey yok, iddia onlar. Biz her seçim döneminde yasanın amir hükmü gereğince seçmen listelerinin kütüklerini siyasi partilere veriyoruz. Bundan ötesi ne oldu onu bilemiyorum” dedi.

“Kütüklerde hangi bilgilerin olacağı yasada belirli. Biz ana adı, baba adı, doğum yeri, adres kayıtlarını yasa gereği veriyoruz. Yasanın izin verdiği seçmen bilgi kağıtlarında bir kısmında biz bunları bugüne kadar son zamanlarda yıldızladık sıkıntı olur diye, bazı TC kimlik numaralarını. Ancak diğer kayıtların olması zorunlu. Biz bunları daha önceki dönemlerde verdiğimiz gibi şimdi de veriyoruz. Ondan ötesine yargı bakacak.

‘YSK’nın işi değil’

Güven, “TC kimlik bilgileri ile ilgili herhangi bir değişiklik olacak mı?” sorusuna  “TC kimlik numaraları hala var, yasa da bunu emrediyor. Yani mevzuat bunu emrediyor. Bugüne kadar da 2007 yılından beri bu şekilde veriliyor. Bundan sonra yasa değişirse ne olur o parlamentonun bileceği iş” yanıtını verdi.

Güven, TC kimlik bilgilerinin değişip değişmeyeceği ile ilgili olarak, bu konunun idarenin bileceği iş olduğunu ve YSK’nın işi olmadığını söyledi. (imc)

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER