ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza Saldırı sonrası açıklama yaptı

ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza, saldırı sonrası Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza Saldırı sonrası açıklama yaptı
 ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza, saldırı sonrası Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. Saldırganların Diyarbakır halkını temsil etmediğini ifade eden Espinoza, "İftar yemeğinizi böldüğüm için özür dilerim. Bana hızlı bir açıklama fırsatı sağladığınız için de teeşkkür ederim. Özelikle bu akşam Sur Belediye Başkanlığı ile ortak yapacağımız iftar yemeğiyle ilgili açıklama yapmak istiyorum. Bildiğiniz gibi geçen yıl aynı yerde verdiğimiz iftar yemeği, toplum tarafından kabul gördü. Bu konuda Diyarbakır halkına bağlılığımızı bir kez daha göstermek istedik. Aynı zamanda kültürel ve dini değerlere bağlılığımızı da göstermek istedik. ve Sur İlçesi'nde bulunan, vatandaşlara vermek istediğimiz yemeği kanunsuz bir şekilde ihlal eden holiganlar ve çapulcuların Diyarbakır halkını temsil etmediğini biliyoruz. Tabi biz protesto hakkını desteklediğimiz gibi, bu çapulcuların çocukların ağızlarından aldıkları yemekleri dökmeleri de kabul edilemez bir hareket ve bunu kınıyoruz. ve ABD ile Türkiye arasında süregelen bu köklü ilişkileri, bir grup çapulcuların ve çocukça korkakların zedelemesine müsade etmeyeceğiz. Biz dostluğumuza bağlı olduğumuzu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gerekli yardım ve demokrasinin gelmesi için elemizden geleni yapacağımıza tamamen bağlıyız" dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Espinoza, "Bildiğiniz gibi iftarın amacı Diyarbakır halkıyla beraber olmamızı sağlamak ve bu halka olan saygımızı ve bağlılılğımızı bir kez daha göstermek anlamındaydı. Ama başkaları bunu kendi hedefleri ve amaçları doğrultusunda kullanması bizi üzdü. Tabi protesto hakkı kritik öneme sahip, çok önemli. Ama herhangi bir yeri basmak, sonra insanlar için getirilen iftar yemeğini dökmek doğru bir hareket değil. Bir kaç kişi bazı sorunlar yaratmak istedi. Ama Diyarbakır halkıyla olan dostluğumuza yansıdığını sanmıyorum" diye konuştu.

Konuşmasının son bölümünde Türkçe olarak teşekkür eden ABD Adana Konsolosu John Espinoza, sıkı güvenlik önlemleri altında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nden ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER