ABD'nin İftar Programının Protesto Edilmesi

Vali Kıraç: "İftar çadırına bir saldırının olabileceğini kim tahmin edebilir.

ABD'nin İftar Programının Protesto Edilmesi
 Vali Mustafa Cahit Kıraç, ABD'nin iftar programının protesto edilmesi olayında güvenlik zafiyetinin bulunduğu iddiası ile ilgili, "İftar çadırına bir saldırının olabileceğini kim tahmin edebilir. Normal şartlarda iftar çadırına böyle bir saldırı beklenmez" dedi.
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde gazetecilerle bir araya gelen Vali Kıraç, dün akşam Dağkapı Meydanı'nda ABD'nin iftar programının protesto edilmesi olayına ilişkin soru üzerine, saldırının kabul edilemez olduğunu ve kınadığını belirtti.

Olayda yaralanan 7 kişiden 5'inin taburcu edildiğini bildiren Kıraç, şöyle konuştu:

"Gözaltında 2 şahıs var. Yaralanan 7 kişiden 5'i taburcu edildi. Diyarbakır'a yakışmamıştır. Güvenlik kuvvetlerinin zamanında müdahale etmediği iddiası doğru değildir. İftar çadırına bir saldırının olabileceğini kim tahmin edebilir. Normal şartlarda iftar çadırına böyle bir saldırı beklenmez." 

Vali Kıraç,  son günlerde elektrik kesintileri konusunda büyük sıkıntı yaşandığını ifade ederek, sorunun çözümü için DEDAŞ ile görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Çiftçilerin enerji bedelinin yüksekliği konusunda şikayetinin bulunduğuna da değinen Kıraç, şöyle devam etti:

"Çiftçi, bu fiyatlarla  üreticilik yapamayacaklarını söylüyor. DEDAŞ'ta enerji maliyetinden bahsediyor. 650 bin hektar tarım alanımız var, 450 bin hektarı sulu tarıma müsait ancak bunun yüzde 23'ünü sulayabiliriz. Silvan barajı 450 bin hektarı sulayacak. Baraj inşatlarının tamamlanması lazım. Dicle barajı 130 bini sulaması ön görüyor. Batman barajı 28 bin hektarı sulayacak. 500 bin hektar 500 bin kişiye iş imkanı sağlar. Tarımda verimlilik 4 ile 10 kat arasında artış gösterecek." - Diyarbakır
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2014, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER