Anlı Silvan'da Muhtarlarla Buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı Hazro'nun ardından Silvan'da muhtarlarla bir araya geldi.

Anlı Silvan'da Muhtarlarla Buluştu
 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı Anlı, Hazro Belediyesi Eşbaşkanları Güler Özsavcı Doğu ve Fuat Mehmetoğlu ile birlikte Hazro'daki toplantıdan sonra esnaf ziyareti yaparak, esnafın sorunlarını dinledi.
Ulu Cami'yi ziyaret eden Anlı ve beraberindeki heyet, cami imamıyla birlikte camiyi dolaştı ve tarihi cami hakkında bilgi aldı. Fotoğraf makinesini eline alan Anlı, Hazro'daki bazı tarihi yapıların fotoğrafını çekti. Daha sonra Silvan yolu üzerinde Serêkanî (Çeşme Başı) denilen piknik alanında gençlerle sohbet eden Anlı, Silvan'a geçti.

Silvan Belediye'sinde Eşbaşkanları Yüksel Bodakçı ve M. Şak Teke'yi ziyaret eden Anlı, Silvan hakkında temel sorunlar ve çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra muhtarlarla buluşmak üzere yola çıktı.

Silvan'daki bir düğün salonunda yapılan toplantıya Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Bodakçı ve M. Şak Teke ve 93 muhtar katıldı. Anlı, muhtarlara yaptığı konuşmada Kürt halkı olarak yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını ve Ortadoğu halklarına örnek olmak istediklerini belirtti. Anlı, "Nasıl ki bugün Rojava yokluk içinde kendi var etmeyi başarmışsa ve bir yıldız gibi Ortadoğu'da parlıyorsa, biz de Amed'te bunu başarmak istiyoruz. Biz ibadet ruhuyla hizmete bakıyoruz, 5 yıl sonra bu hizmet bayrağını gelen arkadaşlarımıza başı dik bir biçimde bırakmak istiyoruz" diye konuştu. Silvan'ın Mervanilere başkentlik yaptığını, dil ve kültürüne sahip çıkan bir direniş kalesi olduğunu söyleyen Anlı, "Bizim için tarihi öneme sahip Silvan'da dezavantajlı her kesimden insanlarımız için yeni bir yaşam kuracağız" diye konuştu.

SİLVAN ESKİ ADINI ALSIN

Anlı, daha sonra muhtarları dinleyerek notlarını aldı. Kale Mahallesi Muhtarı Murat Ateş çarpık yapılaşma ve altyapı sorununun yanı sıra çöp sorunlarının olduğunu dile getirdi. Ateş ayrıca Silvan'daki tarihi simgeleyen konakların yok olmayla yüz yüze olduğunu, buraların korunması ve ortaya çıkarılması için bir komisyon kurulmasını istedi. Madde bağımlıları için rehabilitasyon merkezlerinin kurulmasını isteyen Ateş, sosyal ve kültürel faaliyetlerin çoğalmasını ve anadilde eğitim veren kurumların oluşturulmasını talep etti. Ateş, "Mahalle isimlerinin ve Silvan'ın isminin Meya Farqin olan eski halini almasını istiyoruz" diye konuştu.

KÜTÜPHANE TALEBİ

Mescit Mahallesi Muhtarı Şaban Paslı da gençlerin ve çocukların kaynak olarak yararlanacakları kütüphane kurulmasını talep etti. Paslı ayrıca eğitim destek evlerinin yanısara bir eğitim kompleksine de ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yaşlıların zamanlarını geçirecekleri, sohbet edebilecekleri bir alan talep eden Ateş, Silvan'a gelen hastaların yakınları için misafir evi yapılmasını talep etti.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER