‘Deforme mermide Elçi’ye ait vücut izi tespit edilmedi’

Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yaparken öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, öldürüldüğü sokakta bulunan ve incelenmek üzere Ankara’ya gönderilen deforme mermi çekirdeğinin üzerinde Elçi’ye ait vücut izi tespit edilemedi.

‘Deforme mermide Elçi’ye ait vücut izi tespit edilmedi’
 Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Dört Ayaklı Minare’nin zarar görmesinin ardından minare önünde açıklama yaptığı sırada öldürülmesine ilişkin, delil olarak bulunan deforme olmuş mermide Ankara’daki inceme sonucunda Tahir Elçi’nin vücut izine rastlanmadığı açıklandı. Ankara Jandarma Kriminal Laboratavurı’nda yapılan incelemenin ardından çekirdeğin sokakta yaralanan polis memuru S.T.’nin şüphelilerden Uğur Yakışır’a sıktığı mermilerden biri olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

2 polisin öldürüldüğü nokta ile Tahir Elçi’nin öldürüldükten sonra düştüğü bölgeye kadar 83 parça delil tespiti yapıldı. Delillerden 45’i muhafaza altına alınırken, geri kalan deliller ise bölgenin güvenli olmaması nedeniyle olay yerinde bırakıldı. Olay yerinde tespit edilen 45 parça delilden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da açıkladığı ve soruşturmanın en önemli delili sayılan deforme mermi çekirdeği ise incelenmek üzere Ankara’ya gönderilmişti.

İnceleme sonucu

11 numaralı delil olarak da kayıtlara geçen deforme mermi çekirdeğinin Ankara Jandarma Kriminal Laboratavurı’nda yapılan incelemesi tamamlandı. İncelemede deforme mermi çekirdeği üzerinde Tahir Elçi’ye ait vücut sıvısı tespit edilemediği belirtildi.

Doğan Haber Ajansı’ndan Felat Bozarslan’ın haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen kriminal raporuna göre 11 numaralı delil olan çekirdeğin Yenikapı Sokak’ta yaralanan polislerden S.T. üzerine kayıtlı olan Çeska marka silahtan çıktığı kaydedildi.

Çekirdek üzerinde herhangi bir vücut sıvısı tespit edilemediği belirtilen raporda, 9 ve 16 numara ile kaydedilen 2 mermi çekirdeğinin gömlek parçasına (kurşunun dış kaplaması) dair analiz de yer aldı. Raporda 11 numaralı delil dışında gönderilen 2 mermi çekirdeği gömlek parçasının ise 7.62 milimetre çapında Kalaşnikof marka tüfekten atıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Raporda uzun namlulu silahtan atılan 2 mermi çekirdeği gömlek parçasının mukayeseye elverişli olmadığı ifade edildi.

Diyarbakır Barosu’ndan açıklama

Diyarbakır Barosu Soruşturma Komisyonu’nda görevli avukatlar ve Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, sonucun kendileri için sürpriz olmadığını ifade ederek şöyle dedi:

“Bu sonucu bekliyorduk. Çünkü eldeki mermi çekirdeği Başkanımız Tahir Elçi’nin vurulduğu yerden çok uzak bir noktada bulunmuştu.

Bu deforme mermi çekirdeği, çok önemli bir delilmiş gibi medyaya servis edildi. Oysa biz bu mermi çekirdeğinin Tahir Elçi’nin vurulduğu noktadan çok geride, neredeyse sokağın başında bulunduğunu biliyorduk ve bunu açıklamıştık.

Kriminal raporda çıkan sonuç da bizim dediğimiz gibi çıktı. Bulunan delillerin hiç birinde Tahir Elçi’nin katledilmesine ilişkin bir bulguya rastlanmadı.”

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER