Dicle Elektrik'ten 'Zorunlu' Açıklama

Son günlerde yaşanan çiftçi eylemleri nedeniyle Güneydoğu'da 6 ilin elektrik dağıtımını üstlenen Dicle Elektrik, yazılı bir açıklama yaptı.

Dicle Elektrik'ten 'Zorunlu' Açıklama
 Son günlerde yaşanan çiftçi eylemleri nedeniyle Güneydoğu'da 6 ilin elektrik dağıtımını üstlenen Dicle Elektrik, yazılı bir açıklama yaptı.
Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) tarafından yapılan açıklamada, bölgede son günlerde yaşanan gelişmeler sonrasında, bazı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonu ortadan kaldırmak adına gelinen noktayı kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunun ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, "Dicle Elektrik A.Ş. olarak Özelleştirme sonrası, hizmet verdiğimiz Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman kentlerinde hizmet kalitesinin yükseltilmesi adına çalışmalar yürütmekteyiz. Abonelerimizin geçmiş dönem borçları ile ilgili kampanyalar başta olmak üzere birçok kampanya ile sunduğumuz fırsatları yenilemeye bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de devam etmeyi planlıyoruz. Ancak bölgede son günlerde yaşanan gelişmeler sonrasında, bazı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonu ortadan kaldırmak adına gelinen noktayı kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. DEDAŞ olarak tarımsal sulama da dahil bütün abonelerimize elektriği sürekli ve kaliteli bir şekilde verebilmemiz için, vatandaşların kullandıkları elektriğin bedelini ödemeleri gerekmektedir. Biz de tahsil ettiğimiz bedelle, her gün Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi'nden (PMUM) aldığımız elektriğin ücretini 24 saat içerisinde peşin olarak ödüyoruz. Tüketilen elektriğin ücretinin ödenmemesi halinde elektrik kesintileri kaçınılmaz olacaktır. Bilindiği üzere, kaçak kullanılan elektriğin bedelinin önemli bir bölümü ülke genelinde vatandaşlarımızın faturalarına yansıtılmaktadır. Diğer bölümü de şirket tarafından ödenmektedir. Bakanlar Kurulu'nun tarımsal sulamaya ilişkin kararı, Türkiye genelinde israfı önlemek ve vatandaşın çıkarını korumak amacıyla alınmıştır. Bu karara göre elektrik kullanarak tarımsal sulama yapan ve elektrik borcu bulunan çiftçilerin, ürünleri için devletten alacakları destekler belirli bir şarta bağlanmıştır. Bu da elektrik borçlarını ödemeleridir. DEDAŞ da, çiftçilerin borçlarını ödemesi için çok önemli bir indirim yapmıştır. Çiftçiler bu yıl ki borçlarının sadece dörtte birini ödedikleri taktirde 2014 yılında başka bir ödeme yapmayacaklardır. Bu Türkiye'deki en ucuz elektrik bedelidir. Bu mudur haksızlık? Türkiye genelinde elektrik fiyatları kamu otoritesi tarafından belirlenmektedir ve bu oran sabittir. DEDAŞ Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi EPDK tarafından belirlenen enerji fiyatları üzerinden faturalandırma yapmaktadır. Belirlenen bu fiyat üzerinden DEDAŞ yüzde 75 indirim kampanyası yapmıştır. Bütün ülke genelinde çiftçiler kullandıkları elektrik bedelinin tamamını öderken sadece DEDAŞ'ta yüzde 75 indirim gerçekleşmiştir. Çiftçilerin borçları, kamu kurumlarından alınan Çiftçi Kayıt Sistemi ile uydu görüntülerinin ve DEDAŞ kurum kayıtlarının eşleştirilmesi ile tespit edilmiştir. Söz konusu tarımsal sulama borçlarının tahsil edilmesi, DEDAŞ'ın tüketicilere sürdürülebilir ve kaliteli hizmet sunabilmesi için ticari ve etik bir gerekliliktir" ifadelerine yer verildi. - DİYARBAKIR
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER