Diyarbakır'a Yapılması Planlanan Hafif Raylı Sistem Hattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, hafif raylı sistem hattı için İller Bankası'na kredi talebinde bulunduklarını belirterek, projenin gerçekleşmesi konusunda milletvekillerinden destek beklediklerini bildirdi.

Diyarbakır'a Yapılması Planlanan Hafif Raylı Sistem Hattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, hafif raylı sistem hattı için İller Bankası'na kredi talebinde bulunduklarını belirterek, projenin gerçekleşmesi konusunda milletvekillerinden destek beklediklerini bildirdi.

Çağdaş, yaptığı açıklamada, Ulaşım Master Planı'nın en önemli verisinin kent merkezinde saatte yolcu potansiyeli 13 bin olan hafif raylı sistem hattı olduğunu, Dağkapı Meydanı'ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzandığını, hattın proje çalışmasının yürütüldüğünü ifade etti.

Ulaşım master planlarının mevzuat çerçevesinde Ulaştırma Bakanlığı'na sunulduğunu, bakanlığa sundukları hafif raylı sistem hattının onaylandığını kaydeden Çağdaş, daha sonra yapımıyla ilgili belediye olarak birtakım arayışlara girdiklerini, bu arayışlar içinde de ülke içi krediyi kullanmayı esas aldıklarını aktardı.

Hattın yapımı için uluslararası finans kuruluşu ve bankaların peşinden koşmadıklarını anlatan Çağdaş, şöyle konuştu:

"Hattın yapımı için çok örgütlü ve teknik kabiliyeti olan İller Bankası'na başvurduk. Mart ayında yaptığımız bu müracaat İller Bankası teknik heyet tarafından değerlendirmeye alındı. Değerlendirme aşamaları tamamlanarak iller Bankası Bölge Müdürlüğü'nün uygun görüşüyle başvuru yapıldı. 250 milyon lira kredi talebidir. Kredi talebinin idari ve siyasi engellere takılmadan onaylanmasını ümit ediyoruz. Belediye olarak idari ve teknik olarak bütün çalışmaları yaptık. Diyarbakır'dan seçilen gerek AK Partili gerek BDP'li milletvekillerine bir çağrı yapmak istiyorum. Bu projenin gerçekleşmesi konusunda desteklerini bekliyoruz."

-Ülke ekonomisine katkı sağlayacak-

Çağdaş, hattın yapılmasının planlandığı güzergahta 300 minibüs, 100 halk ve 100 belediye otobüsünün çalıştığını, vatandaşların onlarca özel araçlarıyla iş yerleri için kullandıkları güzergah olduğunu belirterek, hat sayesinde trafik akışında rahatlama sağlayacağını bildirdi.

Hafif raylı sistemin ulaşımda en hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım araçları olduğunu vurgulayan Çağdaş, bunun sadece kentlere değil, ülke ekonomilerine de katma değer sağlayan araçlar olduğunu dile getirdi.

Hattın vatandaşların günlük seyahatlerini ekonomik kılacağını kaydeden Çağdaş, "Özellikle öğrenciler için elzem ve önemli bir proje. Diyarbakır imajına metropol kent kimliğine katkı sağlayacaktır. Kredi uygulandığı andan itibaren hattın yapımı için ihaleye çıkılacak" diye konuştu.

Hattın uzunluğunun 14,3 kilometre olacağını, proje güzergahında 18 istasyonun yer alacağını aktaran Çağdaş, ortalama işletme hızının saatte 22 kilometre olarak öngörüldüğünü ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER