Diyarbakır'da Çocukları İçin Eylem Yapan Anne Sayısı 45 Oldu

Diyarbakır’da dağa çıkarılan çocuklarını PKK’dan geri almak için oturma eylemi yapan annelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Diyarbakır'da Çocukları İçin Eylem Yapan Anne Sayısı 45 Oldu
 Diyarbakır’da dağa çıkarılan çocuklarını PKK’dan geri almak için oturma eylemi yapan annelerin sayısı her geçen gün artıyor. 3 anne ile başlayıp dün akşam 33’e ulaşan sayı, bugün Erzurum, Kars, Mardin ve İzmir’den gelen ailelerin katılımıyla 45’e ulaştı. Anneler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çocuklarının fotoğraflarıyla gözyaşı döktü, çocuklarını istedi. Eyleme bugün katılan üç anne ise baygınlık geçirdi. 
Diyarbakır’da PKK’ya katılan ya da örgüt tarafından kaçırılan ve yaşları 12 ile 21 arasında değişen çocukların annelerinin başlattığı eylem büyüyor. Dün Sabah saatlerinde 21 olan anne sayısı akşam saatlerinde 33’e çıktı. Bugün ise acılı anne sayısı 45’e yükseldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki anne eylemi ilk olarak 20 Mayıs’ta başladı. Diyarbakır Selahaddin Eyyübi Anadolu Lisesi öğrencileri Halime Gündüz (16) ile Fırat Aydın Eren (15)‘nin ailelerinin başlattığı eylem kısa sürede büyüdü. Annelerin eylemine bugün farklı illerden destek geldi. Erzurum, Kars, Mardin ve İzmir gibi illerden gelen anneler, eyleme destek verdi ve çocuklarını istedi. 

Dün gece saatleri ile bugün eyleme katılan bazı anneler ile PKK'nın elinde olan çocuklarının isimleri şöyle: 
“Sıddıka Altan oğlu Remzi Altan 18 yaşında, 36 gündür PKK’nın elinde. Hatun Yılmaz oğlu Sıddık Yılmaz (23) bir aydır örgütün elinde. İffet Güneş kızı Leyla Güneş(17) aydır örgütün elinde. Yadin Bozoğlu oğlu Sedat (21) 40 gündür PKK’nın elinde. Bediye Eşiyok oğlum Mazlum (12) üç aydır örgütün elinde. Remziye Yılmaz oğlu Mehmet (18) aydır PKK’nın elinde. Nedret Altan oğlu Remzi Altan (18) 4 aydır örgütün elinde. Meryem Günay oğlu Özcan (14) 2 aydır PKK’nın elinde. Lütfiye Bozoğlu oğlu Sedat (20) bir aydır PKK’ya katılmış. Remziye Akbaş oğlu Ahmet (17) 3 aydır PKK’nın elinde. Feride Üre kardeşi Yunus Dalgın (13) 54 aydır PKK’nın elinde. Ayşe Güler oğlu Berat (18) 7 aydır PKK’ya katılmış. Hediye Gün oğlu Kasım Vedat Gün (21) 3 aydır örgütte. Süreye Toktan oğlu Efecan (14) 2 aydır PKK elinde. Şehriban Aker oğlu Yusuf (14) 3 Aydın PKK’nın elinde. Sevi Esendur kızı Büşra (20) 10 gündür PKK’nın elinde.” 

'TEK EVLADIMI PKK ALDI, ALLAH HAKKI İÇİN GERİ GÖNDERSİN'

Mardin’den gelerek bugün eyleme katılan anne İffet Güneş, kazının Diyarbakır’da lise öğrencisi olduğunu ve kandırılarak örgüte gönderildiğini söyledi. “Tek çocuğum tek evladım Leyla, benim hem anam, hem babam, hem de arkadaşımdı. Allah hakkı için kızımı göndersinler. Ona kavuşmak istiyorum, onu özledim” dedi. Gözyaşları arasında feryat eden anne İffet Güneş, hükümetin, PKK’nın ve Öcalan’ın çocukları kurtarması için çağrıda bulundu. Güneş, “Evlat acısı tarif edilemiyor. Bunu anlamıyorlar mı?“ diye sordu. 

İzmir’den gelen Sevi Esendir ise kızı Büşra’nın 10 gündür PKK’ya katıldığı haberini aldığını ve yıkıldığını dile getirdi. 

'12 YAŞINDAKİ ÇOCUK EKMEK İÇİN AĞLAR, DAĞDA NE YAPACAK' 

Eyleme bugün katılan Bediye Eşiyok ise oğlu Mazlum’un henüz 12 yaşında olduğunu belirterek, “Oğlum henüz 12 yaşında. Bu yaşta çocuk evde ekmek için su için ağlar. Dağda taşta ne yapacak. Oğlum daha çocuk bile değil bebek. Oğlumu göndersinler, anasının yanına. Öcalan’a sesleniyorum. Ne olursun oğlumu gönderilmesini sağla.” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER