Forum Diyarbakır“ bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak

Multi Development Türkiye CEO'su Hulusi Belgü, "Yaklaşık 110 milyon avroluk bir yatırım olan 'Forum Diyarbakır, 2014 Eylül ayında kapılarını açtığında bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak" dedi. Dedeman Otel'de projenin tanıtımıyla...

Forum Diyarbakır“ bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak
Multi Development Türkiye CEO'su Hulusi Belgü, "Yaklaşık 110 milyon avroluk bir yatırım olan 'Forum Diyarbakır, 2014 Eylül ayında kapılarını açtığında bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak" dedi.
Dedeman Otel'de projenin tanıtımıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Belgü, "Forum Diyarbakır" projesinin bugüne kadar bölgede önemli yatırımlara imza atan Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi'nin yüzde 50 ortaklığıyla hayata geçeceğini söyledi.
Belgü, projenin, çok uluslu bir şirketin bölgede yaptığı ilk büyük yatırım olduğuna dikkati çekerek, "Şimdiye kadar 25 milyon avro harcanmıştır. Tamamlandığında ise yaklaşık 110 milyon avroluk bir yatırım olacaktır. Forum Diyarbakır, 2014 Eylül ayında kapılarını açtığında bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak" dedi.
Forumlarla insanlara sadece alışveriş yapacakları bir mekan sunmanın ötesinde bulundukları kentin ve hatta bölgenin yeniden canlanmasında önemli bir işlev üstlendiklerini belirten Belgü, şöyle konuştu:
"Projemizin başlangıç aşamasında Diyarbakırlılarla konuşup hayallerini sorduk. Büyük bir çoğunluğu, işsizliğin yoğun olarak yaşandığı kentte, böyle bir yatırımın olmasının önemli bir gelişme sağlayacağını söyledi. Gençler ise iş imkanının yanı sıra yaratılacak sosyal bir ortamın onlar için çok büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Biz de Diyarbakır'ın kültürel ve sosyal gelişimine, ekonomisine katkı sağlayacak bir proje için kenti ve insanlarını tanıyan bir iş ortağıyla birlikte harekete geçtik. 54 bin metrekare kiralanabilir alan içerisinde, hipermarket, yapı market, sinema kompleksi, restoranlar, kafeler, yerli yabancı markalardan oluşan 140 mağazayla Diyarbakırlılara ve çevredeki illere hizmet vereceğiz. Yaklaşık bin 500 kişiye istihdam yaratacak ve aileleriyle birlikte düşündüğümüz zaman 10 bine yakın kişinin yaşamına dokunacağız. Projemizin çok önemli bir özelliği de çok uluslu bir firmanın bölgede hayata geçireceği ilk büyük yatırım olmasıdır."

-"Her şeyin sulh, barış içinde gitmesi bizim en büyük dileğimiz"-


Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belgü, görüşmelere yaklaşık 8 ay önce başladıklarını, yatırım yapma kararı aldıklarında daha çözüm sürecinin başlamadığını ifade ederek, "Tabii ki böyle bir sürecin yaşanması her şeyin sulh, barış içinde gitmesi bizim en büyük dileğimiz. Bizim gibi birçok yabancı yatırımcıyı daha çok cesaretlendirecektir. Biz süreçten önce konuşmaya başladık, iyi de oldu. Tam da zamanında inşaata başlıyoruz. İnşallah burada daha çok yatırımcıyı görürüz" dedi.
Forumu inşa ederken Diyarbakır mimarisini göz önünde tutacaklarını vurgulayan Belgü, "Ticaret olarak Diyarbakır beklentilerimizi karşılayacak büyük bir şehir. Buranın ciddi bir ekonomisi var. Ciddi bir geçmişi ve ciddi bir geleceği var. İnşaat yapısında Diyarbakır ile ilgili kullanabileceğimiz ne varsa forumun her yerinde Diyarbakır motiflerini, taşlarını modern teknolojiyle birleştirip kullanacağız. Her yerinde Diyarbakır'dan izler göreceksiniz" diye konuştu.

-"Şu anda Türk bankaları daha sağlam duruyorlar"-


Daha önce de Forum Diyarbakır'ı inşa etme girişimlerinin olduğunu fakat 2008 yılında ekonomik krizden dolayı ertelemek zorunda kaldıklarını ifade eden Belgü, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Türkiye bu krizden çok az sıyrıklarla kurtuldu. Türkiye, Brezilya, Çin ve Hindistan bu 4 ülke şu an daha dik ayakta görünüyor. Fakat bizim 14 Avrupa ülkesinde yatırımımız var. O dönemde oraları toparlamak için biraz vakte ihtiyacımız vardı. Kriz döneminde Gaziantep'tekini yarıda bırakmıştık, ancak geçen yıl bu inşaata tekrar devam ettik. Bir de eskiden hep dışardan kredi kullanırdık ama şimdi Türkiye'den, Türkiye'deki bankalardan kredi kullanmaya başladık."
Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi Genel Müdürü Selahattin Altındağ ise, yüzde 50 ortaklıkla bu inşaatı yapacaklarını belirterek, "Bu büyüklükte ilk defa yabancı bir ortakla ortaklık kuruluyor. Gece gündüz çalışıp Forum Diyarbakır'ı 25 Eylül 2014'e yetiştirmeye çalışacağız" dedi.
Toplantıda ayrıca, "Forum Diyarbakır" ile ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlar ve forumun simülasyonu sinevizyonla gösterildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 13:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman balat
osman balat - 8 yıl Önce

selm

SIRADAKİ HABER