'Kırmızı Fularlı Kız'ın Annesi Diyarbakır’da

Kısa bir süre önce PKK'ye katılan 'Kırmızı fularlı kız' olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, Diyarbakır’a gelerek BDP’li ailelerin başlattığı oturma eylemine katıldı.

'Kırmızı Fularlı Kız'ın Annesi Diyarbakır’da
 Kamuoyunda 'Kırmızı fularlı kız' olarak bilinen ve PKK’ye katılan Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, Diyarbakır’a geldi.

Bir süre önce, çocukları askerde ve cezaevinde olan BDP’li ailelerin Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Anıt Park’ta başlattıkları oturma eylemine katılan Nuray Erçağan, kızının dağa gitmesiyle barışa bir köprü oluşturduğunu söyledi. 

nurayercagan5.jpg

28 Haziran gününe kadar oturma eylemine katılacağını anlatan Erçağan, barış için direnen annelere destek için geldiğini ifade etti.

Erçağan, “Bize insanca yaşamı zehir eden her türlü durum ve tüm koşulların ortadan kaldırıldığı bir yerde Deniz’de isyan hakkını kullandı. İyi ki buraya geldim. Kürt halkıyla tanışmak ki ben Kürt halkı diyerek ötekileştirmek istemiyorum. Anadolu’da biz birlikte yaşıyoruz, kız alıp, vermişiz. Benim kızım da bu tarafa geldi. Bu taraf, o taraf diye ayırmak isteyenlere karşı kızım da ben de tüm insanlar umarım barışa köprü olur. Kalıcı bir barışın sağlanması için gereken neyse onun yapılması gerekiyor. Kürt halkının talepleri benim de talebimdir. Kızım özgürlük istiyordu, bir hiç uğruna hapis yatmak yerine PKK’ye katılmayı tercih etti. Deniz’in kararı benim kararımdır. Çünkü biz anneler babalar, tüm ömrümüzü çocuklarımız için adıyoruz. Çocuklarımızın mutlu olması için çabalıyoruz” dedi.

“BU PARKTA ANNELERİN SESİ VE ÇIĞLIKLARI VAR”

BDP’li ailelerin Anıt Park’ta sürdürdükleri oturma eylemini de değinen Nuray Erçağan, “Bu parkta annelerin sesi ve çığlıkları var. Gezi Parkı olaylarında da anneler vardı. Bu halklara düşmanlık öğretilen bazı söylemlerin artık son bulması gerekiyor. Kürt halkı ne istiyorsa, gençler gelecekte nasıl mutlu olacaksa, bu sistemin bunu sağlamasını istiyorum. Cezaevinde bulunan gençlerimizin derhal serbest bırakılması gerekiyor. Çözüm sürecinde yeni karakolların inşa edildiği bir yerde ben sadece savaş kokusunu alıyorum. Savaş değil, barışı istiyoruz. Deniz’in de barışa köprü olmasını istiyorum. Burada olmamın nedeni de kesinlik barış içindir. Artık tek bir çocuğumuzun saçının teline bile zarar gelmesin istiyoruz” şeklinde konuştu.

Erçağan, konuşmasının ardından BDP’li ailelerle 28 Haziran gününe kadar oturma eylemine eşlik etmeye başladı.

nurayercagan4.jpg

nurayercagan3.jpg

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 00:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER