Kışanak: Saldırı Halkın İradesine Yapılmıştır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, halkın isteği doğrultusunda başlattığı toplu taşıma hizmetine yönelik bir saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Kışanak: Saldırı Halkın İradesine Yapılmıştır
 Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, belediye önünde yaşanan olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Herkes şunu iyi bilsin. Burası halkın iradesini temsil ediyor. Halkın iradesini temsil eden bir kuruma yönelik herhangi bir saldırı girişimi anında cevabını alacaktır. Bu kurum sahipsiz değildir” dedi.

Bugün sabah saatlerinde Diyarbakır-Silvan arasında yolcu taşımacılığı yapan şoförler, belediye binası önüne gelerek, özel güvenlik ekipleri ile tartıştıktan sonra belediye otobüsü ve zabıta ekiplerinin araçlarını tahrip etti.

Olayın ardından bir basın açıklaması yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, halkın isteği doğrultusunda başlattığı toplu taşıma hizmetine yönelik bir saldırı gerçekleştiğini söyledi.

Kışanak, "Toplu taşıma bir haktır. Kent içi dolaşım temel bir haktır. Bu bir kamusal hizmettir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi en etkili şekilde toplu taşıma hizmeti verecektir” dedi.

Kışanak, halkın konforlu, erişilebilir, ucuz, güvenli bir ulaşım hizmeti alma hakkı olduğunu ifade ederek bu hakkı yerine getirmekle görevli kurumun Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade etti.

Kışanak, Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan saldırının aslında halkın ulaşım hakkına yönelik bir saldırı olduğunu vurgulayarak, "Saldırı, kuruma yönelik bir saldırı değildir. Halkın iradesine yönelik bir saldırıdır. Halkın toplu taşıma hizmeti alma hakkına alma saldırıdır. Bu saldırı, halkın şehirden ilçemize gelip şehirde işlerini yapmak imkanlarına kavuşmasını engellemeye dönük bir saldırıdır. Keyfiyetçi bir şekilde istedikleri bir fiyatla, istedikleri kuralı koyarak biraz da mafyatik bir örgütlenme gibi toplu taşıma hizmetini esir almak isteyen bir grup var. Asla bu insanlara fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.

“ÇETELEŞME VAR”

Saldırıyı gerçekleştirenleri çete olarak tanımlayan Kışanak, "Bazı çeteler, engellileri, yaşlıları, öğrencileri, çocuklu kadınları otobüslere almıyorlar. Biz bu zulme son vereceğiz. Bu kentte yaşayan yoksullar, kadınlar, gençler, engelliler, yaşlılar toplu taşıma hizmetinden yararlanacaklar. Sonuna kadar bu hizmeti halkımıza vermeye kararlıyız. Bugün burada yapılan saldırı buna yapılan bir saldırıdır. Asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

Kışanak saldırıyı gerçekleştirenleri sert dille uyararak, “Herkes şunu iyi bilsin. Burası halkın iradesini temsil ediyor. Halkın iradesini temsil eden bir kuruma yönelik herhangi bir saldırı girişimi anında cevabını alacaktır. Bu kurum sahipsiz değildir. Bu kurumun sahibi halktır, çalışanlarıdır, yöneticilerdir, personeldir. Bir bütün olarak idari yapısıdır. Hep beraber buradayız; partimizle, eş başkanlarımızla, daire başkanlarımızla, halkımızla, gençliğimizle birlikte buradayız. Kim bu kuruma yönelik zerre kadar saldırı girişimde bulunursa bunun karşılığını alacaktır. Cevapsız kalmayacaktır. Herkes bunu aklının bir kenarına yazsın. Bu kent demokratik kültürüyle dünyaya tanıtmış bir kenttir. Bu kentte Kürt halkı, Kürt özgürlük hareketi, bu mücadele halkın barış içerisinde yaşaması için mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.

“SALDIRIDAN SONRA KİMSE GELİP ARABULUCUK YAPMASIN”

Bu saldırıdan sonra, kimsenin kendilerine gelerek arabulucuk yapmasını önermemesi gerektiğini ifade eden Kışanak, "Biz onlarla 10 kez görüşmeye gittik. 100 defa daha giderdik. Konuşmaya, diyalog kurmaya, varsa onların da sorunlarını dinlemeye hazırdık. Olabilecek imkanları sağlamaya kapımız sonuna kadar açıktı. Ancak bundan sonra halkın iradesine, bu kuruma saldırınlar bizden asla diyalog beklemesin artık. Tam tersine cevaplarını alacaklardır.

Arkadaşlarımızı da kutluyoruz. Gereğini yaptılar. Yaralanmayı göze aldılar. Halkın kurumuna yapılan saldırıyı engellediler. Bundan sonra da böyle olacaktır. Kimse bu kuruma saldırı amacıyla yaklaşabileceğini aklının ucundan bile geçirmesin. Arkalarındaki güçleri biliyoruz. Kimlerin onları teşvik ettiğini, çeteleştirdiğini, sokağa saldığını çok iyi biliyoruz. Buna da papuç bırakmayacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER