Kışanak'a Ermeni STK Ziyareti

Merkezi Paris'te olan Ülke ve Kültür Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti.

Kışanak'a Ermeni STK Ziyareti
 Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan Ülke ve Kültür Derneği (Organisation Terre et Culture) Başkanı Keğam Kevonyan ve Yönetim Kurulu Üyesi Aram Kerovpyan ile Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Vakfı Yöneticisi Gaffur Türkay, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti.

Kevonyan, belediye başkanlığına seçilmiş olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başarılar diledi. İlk defa Diyarbakır'a geldiğini ve Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin açılışını dışarıdan izlediklerini belirten Kevonyan, "Hissettik ki Diyarbakır alışık olmadığımız bir yerdir" dedi. Kevonyan, Kilisenin restorasyonundan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek belediyeye teşekkür etti.

Eş Başkan Gültan Kışanak da Surp Giragos Kilisesi'nin hem bir inanç merkezi hem de tarihi bir mekan olduğunu belirterek varlığının Kent için bir şans olduğunu söyledi. Kilisenin onaran önceki belediye yönetimini ve Ermeni cemaatine teşekkür eden Kışanak, kendi doğduğu topraklara geri dönmelerini önerdi. Kışanak, son 20-30 yılda pek çok köyün yakıldığını, burada yaşayanların hem buradaki yaşamı bırakmak istemediklerini hem de köyleri ile bir bağ kurmak istediklerini söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER