Musa Anter'in Ailesinden Para Cezasına Pankartlı Tepki

Batman'da kızı Asiwa'nın adında yer alan 'w' harfi nedeniyle para cezası alan Musa Anter'ın oğlu Dicle Anter,apartmana "Biz ülkemizdeyiz, evimizdeyiz' dövizi astı.

Musa Anter'in Ailesinden Para Cezasına Pankartlı Tepki
 Batman'da 4.5 yaşındaki kızı Asiwa'nın adında yer alan 'w' harfi nedeniyle para cezası alan Musa Anter'ın oğlu Dicle Anter, tepki için oturduğu apartmana "Biz ülkemizdeyiz, evimizdeyiz' dövizi astı. Diyarbakır'da, 1992 yılında faili meçhul cinayete kurban giden Kürt yazar Musa Anter'in Batman'da doğmasına rağmen adındaki 'W' harfi yüzünden nüfusa kaydedilmeyen ve aynı zamanda İsveç vatandaşı olan 4 yaşındaki torunu Asiwa Anter'e, Türkiye'de yasal kalış süresini ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası verildi.

Batman Belediyesi'nde çalışan ve aynı zamanda İsveç vatandaşı olan Musa Anter'in oğlu Dicle Anter, 4 yaşındaki kızı Asiwa Anter ile ziyaret için gittiği Azerbaycan'dan dönüşte Sarp Sınır Kapısı'ndan 12 Temmuz'da Türkiye'ye giriş yaptı. Girişte kızı Asiwa'nın Türkiye'de yasal kalış süresini ihlal ettiği ve oturma izni için Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne başvurmadığı gerekçesiyle 650 liralık para cezası kesildi. EYLEM BAŞLATTI 4.5 yaşındaki kızı Asiwa'ya verilen cezayı protesto etmek isteyen Dicle Anter, Kürt harflerinin tanınması gerektiğini söyledi. Anter ailesi, oturduğu apartmanın girişine, 'Biz ülkemizde, evimizdeyiz. Yabancı değiliz!' 'W, Q, Ü, X, İ, E' yazılı dövizi astı. Gültepe mahallesi Güneykent apartmanı girişindeki ilginç döviz, çevredeki semt sakinlerinin de ilgisini çekti. Komşularının dövizi anlayışla karşıladığını ifade eden Dicle Anter, "Anter ailesi olarak 4.5 yaşındaki kızımız Asiwa'ya dair zorlukları hala yaşamaktayız. Adında 'w' harfi olduğu için resmi makamlarca kabul edilmeyen Kürtçe ismi yüzünden sürekli problemlerle karşılaşmaktayız. Hükümet, Kürtçe harfleri kendi çıkarları için gayet rahat kullanmaktayken, biz Kürtler kendi çocuklarımıza anadilde isim yazdıramamaktayız ve bunun suçlusu biziz gibi maddi-manevi cezalara tabi tutuluyoruz. En doğal hakkımız olan Kürt harflerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiği ve bu harflerin kabulünün Kürt eğitim dilinin gelişmesine katkılarının büyük olacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER