Sigara Hayatını Kararttı

Diyarbakır’da sigara içtiği için burger hastalığına yakalanan ve iki bacağı kesilen Murat Akdal, ellerinin de kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Sigara Hayatını Kararttı
 Diyarbakır'da sigara içtiği için burger hastalığına yakalanan ve iki bacağı kesilen Murat Akdal, ellerinin de kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesi'nde ikamet eden 45 yaşındaki Murat Akdal, 20 yıl önce sigara içmeye başladı. 5 yıl önce burger hastalığına yakalanan Akdal'ın sağ ve 1,5 yıl önce de sol ayağı dizinden kesildi. Burger hastalığı nedeniyle şimdi de ellerini kaybetme korkusu yaşayan Akdal, tek başına yaşam mücadelesi veriyor. Tek odalı evde yaşayan Akdal'ın kirası ve yemek ihtiyaçları komşuları tarafından karşılanıyor.

Tedavisi için gitmediği yer kalmadığını belirten Murat Akdal, "Her taraftan engel var. Bağ-Kur borcumdan dolayı maaşım kesildi. Bir ekmek alacak gücüm yok. Tedavi göremiyorum. Komşular sayesinde 2 senedir yaşıyorum. Bakımımı onlar yapıyor. Bir tabak yemek getirirlerse yiyorum. Temizliğimi arkadaşlarım yapıyor. Dayanamıyorum. Oturduğum ev kiralık, kiramı ödeyemiyorum, komşularımın yardımı ile ödüyorum. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne tedavi için gittim, 500 lira masraf çıkardılar. Ödeyemediğim için nüfus cüzdanıma el konuldu" dedi.

Mahalle sakinlerinden Şeyhmus Gökalp, Akdal'ın ayaklarının kesildiğini ve ellerini de hastalığın ilerlemesinden dolayı kaybedeceğini belirtti. Gökalp, "Bakıcı maaşını vermediler. İtiraz ettik ama bir şey yapamadık. Torpil lazım. Bizim de gücümüz olmadığı için bir şey yapamıyoruz. Tek istediğimiz komşumuzun sağlığının tekrar yerine gelmesi. Onun için de yetkililerden yardım istiyoruz" diye konuştu

Akdal, bir hastaneye bakım maaşı almak için rapor başvurusunda bulunduğunu ancak doktorların kendisinden 5 bin lira rüşvet istediğini, parayı veremediği için rapor alamadığını öne sürdü. - DİYARBAKIR
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER