Tahir Elçi nasıl vuruldu?

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Deyer, Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Tahir Elçi nasıl vuruldu?
 Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, başına isabet eden tek kurşunla öldürüldü. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Deyer, Tahir Elçi'yi kaldırıldığı hastanenin morgunda teşhis ettiğini söyledi. Deyer Elçi'nin nasıl öldürüldüğünü de anlattı. 

'MORGTA TEŞHİS ETTİM'

Cumhuriyet Gazetesi'nden Kemal Göktaş'a açıklama yapan Deyer, basın açıklaması yapıldıktan sonra insanların dağıldığını ve Elçi'nin bir ara sokakta başına isabet eden tek kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Olayın görgü tanıkları olduğunu da söyleyen Deyer, kimin ateş ettiği konusunda bir bilgilerinin olmadığını söyledi.

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Tahir Elçi, 1966 yılında Cizre'de doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre’de tamamlayan Tahir Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tahir Elçi, 1992 yılından günümüze Diyarbakır’da serbest avukatlık yapıyordu.

Tahir Elçi, Türkiye’de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini aldı. Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gören Tahir Elçi, 1998’ten günümüze staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler verdi.

Tahir Elçi, 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Tahir Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Tahir Elçi, İngilizce biliyordu.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER