Tahir Elçi Ölüme Böyle Yürüdü, Son Görüntüsü

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin vurulduğu Yenikapı Sokak'ta bulunan Telekom binasının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

Tahir Elçi Ölüme Böyle Yürüdü, Son Görüntüsü
 Kayıtlarda vurulma anına ilişkin görüntü bulunamazken, Tahir Elçi'nin son kez yürüyerek Yenikapı Sokak'a girmesi güvenlik kamerasına yansıdı. Kayıtlarda olaydan sonra vatandaşların beyaz bayrak açıp ellerini havaya kaldırarak sokaktan çıkması görüntüleri de bulunuyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Tahir Elçi'nin öldürülmesine ilişkin yürüttüğü soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında istihbarat ve terör uzmanlarının üzerinde çok durduğu Telekom binasının kamera görüntülerinin incelenmesi tamamlandı. Yapılan incelemede çok konuşulan Telekom kamerasında Elçi'nin vurulma anına dair bir görüntü bulunamadı. Yetkililer Telekom güvenlik kamerasının Elçi'nin vurulduğu noktayı görmediğini belirtti. Bu arada Diyarbakır Barosu'nun talebi üzerine olayın olduğu sokakta bulunan bir kebapçının güvenlik kamerası kayıtları daDiyarbakır'da açılamadı. Kayıtların savcılık tarafından incelenmek üzere AnkaraJandarma Kriminal Laboratuvarı'na gönderildiği belirtildi.

ELÇİ ÖLÜME BÖYLE YÜRÜDÜ

Soruşturma dosyasında bulunan ve uzmanlar tarafından günlerce incelenen Telekom binasının güvenlik kamerası kayıtlarında Tahir Elçi'nin son kez olayın olduğu Yenikapı Sokak'a girme görüntüleri de yer aldı. Kayıtlarda Elçi'nin basın açıklaması saatinden bir süre önce 2 arkadaşı ile birlikte yürüyerek sokağa girdiği görülüyor. Görüntülerde olay anından kısa bir süre önce sokağın kalabalık olduğu bir anda vatandaşlar arasında bir anda panik oluştuğu göze çarpıyor. Şüpheliler Mahsun Gürkan ve Uğur Çalışır'ın koşarak sokağa girmesinin ardından vatandaşların panikle kaçışmaları kameraya yansıyor. Görüntülerde bir süre sonra çok sayıda polisin uzun namlulu silahlarla sokağa girmesi, bir polisin ise sokakta beklemesi görülüyor. Kayıtlarda sokakta bekleyen polisin bir süre sonra silahını çekerek Elçi'nin vurulduğu yöne doğrulttuğu dikkat çekiyor. Bu polisin ateş edip etmediği ise görüntü kayıtlarında belli olmuyor.

VATANDAŞLAR BEYAZ BAYRAK AÇARAK SOKAĞI TERK ETTİ

Zırhlı aracın sokağa girmesinin ardından içeride bulunan çok sayıda gazetecinin panikle bölgeyi terk etmesi görüntüsü de Telekom güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde çatışmanın sürdüğü sıralarda sokaktaki çok sayıda vatandaşın koşarak bölgeden ayrılması görüntüleri de dikkat çekiyor. Polislerin zırhlı araç eşliğinde sokağa girdiği görüntülerde bir süre sonra bir ambulansın sokağa girip kısa sürede çıktığı görülüyor. Görüntülerde daha sonra ise uzun namlulu silah taşıyan polislerin zırhlı araç eşliğinde sokaktan ayrılması göze çarpıyor. Esnafların kepenk kapattıklarının görüldüğü kamera kayıtlarında, bir süre sonra yaralı gazeteci ve mahsur kalan vatandaşların beyaz bayrak açarak sokaktan çıktıkları görülüyor. Bu sırada bazı vatandaşların ve çocuklarının ellerini havaya kaldırarak sokaktan çıktıkları dikkat çekiyor.

DHA

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER