Yıldönümünde Mısır Cuntası Diyarbakır'da Protesto Edildi

Özgür-Der Diyarbakır şubesinin çağrısıyla bir araya gelen Diyarbakırlılar yıldönümünde Mısır cuntasını lanetleyerek, İhvan'ı selamladı.

Yıldönümünde Mısır Cuntası Diyarbakır'da Protesto Edildi
 Mısır'daki darbenin yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır'da kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Özgür-Diyarbakır şubesinin organize ettiği eyleme, Diyarbakır'daki birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra, Rojava'ya gönderilen yardım tırları için Diyarbakır'da bulunan İHH Genel Başkanı ve yöneticileri ile Timetürk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de destek verdi.
"İDAM KARARLARI MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİ YILDIRAMAZ"

Ofis'de gerçekleştirilen eylemde, "Dünyanın Sessizliğine Rağmen Susmayan Cuntanın Katliamlarına Karşı Yılmayan Direnen Mısır Halkına Bin Selam", "Cuntanın İdam Kararları Müslüman Kardeşlerimizi Yıldıramaz" ve "Mursi'ye ve Mısır'daki Müslüman Kardeşlerimize Bin Selam" pankartları açıldı.


 
"MISIR HALKININ ONURLU DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ"

Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz'in yönettiği eylemde, Deniz, yıldönümü nedeniyle toplandıklarını ve bir yıldır katliamlara, tehditlere, idamlara, işkencelere direnen Mısır halkına selam gönderdiklerini kaydetti. Cuntanın yıldönümünde bile katletmeye devam ettiğini sözlerine ekleyen Deniz, kendilerinin de Mısır halkının onurlu direnişinin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

"İNTİFADA ATEŞİ DESPOTLARIN SONUNU GETİRECEK"

Eylemde konuşmacı olarak ilk sözü Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi Tuncay Yerlikaya aldı. Bir yıl önce Mısır halkının iradesiyle Cumhurbaşkanı seçilen Mursi'nin darbeyle indirilerek halkın tercinin gasp edildiğini söyledi. Mısır'da, Suriye'de, Libya'da aynı şeylerin yaşandığını kaydeden Yerlikaya, olaylara bir bütün olarak baktıklarını ve Ortadoğu'da yükselen intifada ateşinin despotların sonunu getireceğini ifade etti.

"ÇOCUKLARINI KURBAN VEREN KARDEŞLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ"

Ardından sözü Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhakim Beyazyüz aldı. Sıcak oruç gününde gelen tüm katılımcılara teşekkür eden Beyazyüz, insanların bu dünyaya bir amaç için gönderildiklerini-sorumluluklarının olduğunu anımsatarak, yeryüzünde hak ve batıl, adalet ve zulüm şeklinde iki yolun olduğunu kendilerinin hakkın, adaletin, eşitliğin, paylaşımın temsilcileri olmaya çalıştıklarını kaydetti. Dünyanın sessiz bakışları altında Mısır'da olup bitenlere darbe bile diyememelerine, ölen insanlara bile idam verilmesine ve birkaç dakika içerisinde idam kararları verilmesine şaşırmadıkları ifade eden Beyazyüz, darbeye direnen, oğullarını-çocuklarını kurban verme pahasına direnen Mısırlıları tebrik etti.

"MISIR DA SURİYE GİBİ YAPILMAK İSTENİYOR"

Eylemde Rojava'ya gönderilen yardım tırları için Diyarbakır'da bulunan İHH Genel Başkanı da kısa bir konuşma yaptı. Suriye'deki trajediye ek olarak Rojava'da da yaşanan açlığa ve yokluğa dikkat çeken Yıldırım, yardım çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. Mısır'da seçimlerin olduğunu, halkın sandığa gittiğini ve tercihte bulunduğunu anımsatan Yıldırım, bu tercihe yapılan müdahaleye karşı sessice destek olanlara nerde demokrasi, nerde insan hakları? diye sordu.

Mısır'ın da Suriye gibi harabeye çevrilmek istendiğinin altını çizen Yıldırım, bütün oyun, plan ve katliamlara rağmen Mısır halkının oyunun farkında olarak Suriye gerçeğini de göz önünde bulundurarak, barışçıl direnişine devam ettiğini söyledi.

Mısır'daki darbecilerin sonunun da 12 Eylül darbecileri ve Diyarbakır zindanlarında işkence yapanlar gibi olacağını anımsatan Yıldırım, insanlara bakacak yüzleri olmayan Türkiye'deki darbeciler gibi bütün darbecilerin de zelil olacağını kaydetti.

"DARBECİ FİRAVUNLAR DÖKTÜKLERİ KANDA BOĞULACAK"

"Şehitler Ümmetin Onurudur, Müslüman Uyuma kardeşine Sahip Çık, Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacak, Amed'den Mısır'a Direnişe Bin Selam" gibi sloganlarının atıldığı eylem, topluluk adına dağıtılan basın açıklamasıyla sona erdi. 
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER