Diyarbakır Barosu, ‘lice Olayı’ İle İlgili Raporunu Açıkladı

Diyarbakır Barosu, 28 Haziran 2013 tarihinde Lice ilçesinde meydana gelen olayla ilgili raporunu kamuoyu ile paylaştı.Diyarbakır Barosu binasında düzenlenen basın açıklamasına Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı...

Diyarbakır Barosu, ‘lice Olayı’ İle İlgili Raporunu Açıkladı
Diyarbakır Barosu, 28 Haziran 2013 tarihinde Lice ilçesinde meydana gelen olayla ilgili raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Diyarbakır Barosu binasında düzenlenen basın açıklamasına Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Av. Nahit Eren ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Lice olayı ile ilgili raporu açıklayan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Av. Nahit Eren, karakol komutanının, göstericilerin olay yerine gelmesiyle birlikte karakol inşaatında çalışan işçileri olay yerinden gönderdiğini tespit ettiklerini söyledi. Av. Eren, heyetin tespitlerini şöyle açıkladı:

“Savcının sadece karakol bahçesinde delil topladığı gözlemlenmiştir. Yapılan incelemede karakol sahası dışında herhangi bir silaha ait mermi kovanı tespit edilmemiş, bu konuda herhangi bir iddia dile getirilmemiştir. Yapılan protesto gösterisinin iddia edildiği gibi uyuşturucu operasyonlarına karşı olmadığı, kalekol olarak tabir edilen yeni karakol yapımlarının barış sürecine zarar verebileceği kaygısıyla yapılan demokratik bir gösteri olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan olay sonrası tamamı ateşli silah yaralanması sonucu, Medeni Yıldırım adlı gencin yaşamını yitirdiği, Ronida Pervane, Nebi Aslan, Jiyan Bulut, Metin Bulut, Veysi Özmen, Dinar Demir, Nihat Karakaya ve Ramazan Çakıl isimli yurttaşların da yaralandığı tespit edilmiştir. Yaralıların hastane raporlarıyla olayda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’a ait otopsi raporuna göre, mermi çekirdeklerinin vücudun üst bölgelerinden giriş yapıp daha aşağıdaki bölgelerden çıkış yapmış olması, göstericilere sadece kendilerine göre daha yüksek konumda bulunan, yani gözetleme kulelerinden ateş açıldığı tespitini doğrulamaktadır.”

“MOLOTOF OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞİŞE PARÇALARI GÖRÜLMÜŞTÜR”

Çevreden, kitlenin dağılması yönünde bir uyarının yapılmadan üzerlerine yakıcı ve rahatsız edici bir etkisi olmayan maddelerin atıldığı bilgisini aldıklarını aktaran Av. Eren, “Kitlenin askerlerin bulunduğu karakol sahasına yönelik bir müdahalelerinin olmadığı, müdahalelerinin yeni karakolun inşaat sahasına yönelik olduğu kanaatine vardık. Güvenlik güçlerinin öncelikle havaya doğru ateş açtığı, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu göstericilerden bir kısmının inşaat sahasındaki çadırlara tel örgünün dışından yanıcı madde attığı, heyetimizce olay mahallinde kırık şişe parçaları görmüştür. Bunların molotof olduğu, çadırların bu sebeple yandığı düşünülmektedir. Çadırların yanmasıyla birlikte kitlenin kaçmaya başladığı ancak karakolun üst kısmında bulunan kesimden göstericiler üzerine ateş açıldığı, ölüm ve yaralanmaların buradan açılan ateş sonucu olduğu tespit edilmiştir. Olayın hemen ardından yetkililerin hiçbir delile dayandırmadan sıcağı sıcağına yaptıkları açıklamalar, yaşanan olayın üstünü kapatmaya ve adli makamları etkilemeye yönelik olduğu, bu durumun etkin soruşturmayı olumsuz etkilediği kanaatine varılmıştır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER