Diyarbakır'da 20 Yıl Sonra Bir İlk

Çözüm süreci meyvelerini vermeye devam ediyor. Diyarbakır’da 20 yıl önce ‘bomba konulur’ endişesiyle sokaklardan kaldırılan çöp bidonları tekrar yerlerine konuluyor

Diyarbakır'da 20 Yıl Sonra Bir İlk
Diyarbakır’da 1990’lı yıllarda yaşanan terör olayları sırasında yol ve kaldırımlara konulan çöp bidonlarına bomba konulması nedeniyle 1993 yılında Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği tarafından kaldırılan çöp bidonları yerlerine konuldu. Kent merkezi ve ilçelerde başlatılan uygulamaya esnaf ve vatandaşlar da destek verdi. Belediye başkanları da vatandaşlardan yine eski manzaraların yaşanmaması için çöpleri belediyenin belirlediği saatlerde çöp bidonlarına atmalarını istedi.

Artık temiz olacak

Diyarbakır’da çöp bidonlarının olmaması nedeniyle 20 yıldır vatandaşlar tarafından sokaklarda kaldırım kenarlarına gelişigüzel atılan çöpler çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyordu. Vatandaşlar da zaman zaman bu duruma tepkilerini dile getiriyordu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, bir süre önce “Sokaklarımıza Çöp Atanları Uzaklarda Aramayın” sloganıyla temizlik kampanyası başlattıklarını açıkladı.
İpek, geçmiş yıllarda kentin her yerinde bulunan çöp konteynerlerinin güvenlik gerekçesiyle kaldırıldığını, çözüm süreciyle birlikte güvenlik sorunu kalmadığı için konteynerleri tekrar yerleştireceklerini kaydetti. İpek, yaptıkları ihale kapsamında 800 çöp kovası aldıklarını, bunlardan 300’ünü okullara ve kurumlara vereceklerini, ana arterlerde elektrik direklerine de ısıya dayanıklı “kompozit” olarak tabir edilen 300 kova yerleştireceklerini, 200 özel tasarım çöp kovasını da caddelere yerleştireceklerini söyledi.

‘Halk destek versin’

Bu açıklamanın ardından belediyeler 20 yıl önce güvenlik amacıyla kaldırılan çöp bidonlarını Bağlar başta olmak üzere kentin değişik güzergahlarındaki cadde ve sokaklarına yeniden yerleştirmeye başladı. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır’ı temiz tutmak için halkın da kendilerine destek vermesi gerektiğini belirterek “Çöp bidonlarını yerletirdikten sonra bu kez kimi esnaftan ‘koku geliyor’ diye yakınmalar geldi. Onlardan ricam, çöpleri belediyenin belirlediği saatler arasında çöp bidonlarına atmalarıdır. Süreçle birlikte bizler de daha önce kaldırılan bidonları yeniden yerlerine yerleştirdik. Hem çevremizi hem de fikirleri temiz tutalım” dedi.

‘Yavaş yavaş düzeliyor’

Ofis semtinde esnaflık yapan Ahmet Uygul, “Biz Diyarbakır’da barışı ve temizliği sonuna kadar destekliyoruz. Bugün batı illerine kıyasla yaşanan sorunlarımız çok büyüktü. Yavaş yavaş düzelmeler oluyor. Biz bu çevre bilinci ve süreci sonuna kadar destekliyoruz. Çöp kutuları sebebiyle, geçmiş yıllarda yaşanan olaylar vardı. Şimdi süreç barış, yaşasın barış ve kardeşlik” dedi. Ekrem Baylan ise Diyarbakır’ın daha önce kirlilikle gündeme gelmesine üzüldüklerini ifade ederek “Bu tablo bizleri çok üzdü. Şimdi el ele verip güzel ve temiz bir Diyarbakır yaratmalıyız” diye konuştu. Ahmet Koyuncu da, “Gün ortasında çöp kutularına atılan çöpler çevre sakinlerini ve esnafı rahatsız ediyor. Buna da çözüm bulmaları gerekir” dedi.

1993’te kaldırıldı

Diyarbakır’da 1990 yılından itibaren çöp bidonlarında patlayan bombalar nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yaralandı. 1993 yılında güvenlik amacıyla kentteki çöp bidonları kaldırıldı. Diyarbakır’da 1994’te Şehitlik’te, 1995’te Dağkapı’da, 1996’da Bağlar Mavi Köşe’de, 2001’de Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi’nde ve 2007’de Seyrantepe semtinde çöp bidonlarında patlayan bombalar can aldı.

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde 1188 kişi temizlik için çalışıyor, 107 çöp toplama, 22 yol süpürme aracı hizmet veriyor. Kentte bir günde 750 ton çöp toplanırken temizlik için belediyeler yılda 46 milyon 152 bin lira harcıyor. 
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 08:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Baş
Murat Baş - 11 yıl Önce

yarabbim şükürler olsun. artık caddelerde pisliği suyu akan çöpleri görmeyeceğiz

Mustafa malkoç
Mustafa malkoç - 11 yıl Önce

bizlerde duyarlı olmalıyız. çöplerimizi çöp kutularına-bidonlarına atmalıyız. amed'e sahip çıkmalıyız..

SIRADAKİ HABER