Diyarbakır'da asayişe kadın eli

Diyarbakır Yenişehir'de görev yapan baş polis Gonca Andaç, halkın sevgisini kazanmış.

Diyarbakır'da asayişe kadın eli
DİYARBAKIR SOKAKLARININ GONCA ABLASI

 Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ekipler grup amiri olarak görev yapan Gonca Andaç, sokakların ‘Gonca Ablası’ oldu. Gönüllü olarak Diyarbakır Emniyeti yetkilileri, görev yapan Andaç’ın sayesinde kentteki; silahlı-bıçaklı sokak kavgalarının azaldığını kaydetti. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş ekipler grup amirliğine kadın eli değdi. Küçük yaşta polis mesleğine merak saran Gonca Andaç (40), 1994 yılında Trabzon Polis Okulu’na girmekle kolluk görevine başladı. Antalya ve Trabzon’da; trafik, pasaport, yabancılar şubesi ve özel kalemlerde görev yapan Gonca Andaç, 8 yıl önce şark hizmeti için Diyarbakır’a atandı. Andaç, vatandaşlar ile daha yakın ilişki geliştirmek ve sorunlarını çözmede daha aktif bir sorumluluk üstlenmek için Şehitler Polis Merkez Amirliği’nde göreve başladı. Vatandaşlarla sıcak diyalog kuran  Andaç, hem emniyette hem sokaklarda ‘Gonca Abla’ olarak çağırılıyor. 

‘GURURLA VE İSTEYEREK POLİS OLDUM’

Nasıl polis oldunuz, aileniz polis olmanıza nasıl baktı?

 Çocukluktan beri idealim polis olmaktı. Polis okulu sınavıyla aynı dönemde başka sınavların hepsini kazanmış hatta bir bankada işe başlamak üzereydim. Ancak ben ailemin ‘polis mesleği zor ve tehlikelidir’ gibi karşı çıkmasına rağmen polisliği seçtim. Bu yüzden annem bir süre benimle konuşmadı. Ancak şimdi benimle gurur duyuyor ve sevdim mesleği yapmam onu da mutlu ediyor. Polislikten başka bir meslek hiç düşünmedim. Sanırım dünyaya gene gelsem polis olurum   

‘KORKARAK GELDİM,SEVEREK KALIYORUM’

Şark hizmeti görev süreniz bitmesine rağmen neden gitmediniz?

 Güneydoğu hakkında pek bilgi sahibi değildim. 2005 Yılında doğrusu korkarak geldim. İnsanların misafirperverliğini ve içten sahiplenmesini görünce çok şaşırdım. Bir sürü dostlarım oldu. 4 Yıl önce zorunlu görevim bitti ama ben buraları seviyorum. Uzun bir süre daha görev yapmak istiyorum”

‘VATANDAŞ MEMNUN KALINCA MUTLU OLUYORUM’

Polislik kadınlar için zor bir meslek mi?

Bir bayan memur için zor olmasına rağmen 12/24 sistemiyle çalışmak zor. Evet zor bir meslek. Mesleğim nedeniyle aileme, çocuğuma ayıracak çok vaktim kalmıyor. Ancak görevimiz, kendi çocuğumuzla birlikte diğer tüm çocukların, insanların huzur ve güvenini sağlamak olunca zorluklara aldırmıyorsunuz. Ancak asıl olan, vatandaşa huzuru ve güven duygusunu yaşatabilmek ve memnuniyetlerini görebilmek. İşte bunu gördüğümüz zaman, tüm yorgunlukları ve zorlukları unutup, rahat bir vicdan ve iç huzuruyla evimize gidebilmek her şeye değiyor. 

‘DURUN,YAPMAYIN,GONCA ABLA GELDİ’

Gittiğiniz olaylarda ne tür tepkiler ile karşılaşıyorsunuz?

İlçe otogarında 50-60 kişilik iki grup sopalarla kavga ediyordu, olay yerine gittiğimde ‘Gonca abla geldi durun kavgayı bırakın’ diye bir birlerine seslendiler. Tarafları ikna ederek ellerindeki sopaları bırakmalarını sağladım. Elinde kesici alet olan bir şahıs çevreye rahatsızlık veriyordu. Ben kendisine yaklaştım. Yanında bulunan arkadaşı ‘Gonca Abla gelmiş elindeki bıçağı bırak ayıptır’ diyerek onu sakinleştirdi. Yine ekip arkadaşlarımın, gittikleri bir olayda beni arayarak, ‘elinde kesici alet olan birinin kendine zarar verdiğini’ bana söylemeleri üzerine olay yerine gidip vatandaşı ikna yoluyla kesici aleti elinden aldım. Yöre halkının bayanlara karşı bir saygınlığı söz konusu. Bende bunu iyi kullanıyorum. Beni görünce saygı gösterip çevreye ve başkalarına zarar vermekten kaçınıyorlar. Diyalog ile yaklaşımımız sonucu kente huzuru getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER