Diyarbakır'da Doktorun Darp Edildiği İddiası

Diyarbakır'da üç gün önce hasta yakınlarının saldırısına uğrayarak altı kişi tarafından darp edildiği iddia edilen Dicle Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği'nde görevli Dr. Adil Yılmaz için basın açıklaması düzenlendi.Dicle Üniversitesi...

Diyarbakır'da Doktorun Darp Edildiği İddiası
Diyarbakır'da üç gün önce hasta yakınlarının saldırısına uğrayarak altı kişi tarafından darp edildiği iddia edilen Dicle Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği'nde görevli Dr. Adil Yılmaz için basın açıklaması düzenlendi.

Dicle Üniversitesi Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasını Dr Mesut Kasımoğlu okudu. Kasımoğlu, sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık çalışanlarının haklarının ihlal edildiğini, çalışanların can güvenliğinin ve itibarının kalmadığını söyledi. Sağlık politikasında hasta memnuniyeti, sağlık hizmetinin ulaşılabilir olmasının önemli birer unsur olduğunu kaydeden Kasımoğlu, bu hizmetlerin sunumunda ana unsurun sağlık çalışanları olduğunu vurguladı. Hizmetlerin daha kaliteli olabilmesi için sağlık çalışanlarından memnuniyeti artırıcı çalışmalar yapmalarının istenebileceğini dile getiren Kasımoğlu, çalışanlara uygulanan şiddetin hiçbir zaman hak arama yöntemi olarak görülmeyeceğini bildirdi. Kasımoğlu, "Ceza hukukunda memura karşı suçlar gibi bir başlık oluşturulup işlenen suçlar ertelenmemeli, suçların ceza oranları en az iki kat arttırılmalıdır" dedi.

Haksız yere yapılan şikayetlere cezai yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirten Kasımoğlu, "Hasta yakınlarının hasta hakları, SABİM, BİMER gibi birimlere müracaatlarının değerlendirilmesinde daha objektif kriterler getirilmelidir" ifadelerini kullandı. Medyaya yansıyan sağlık haberlerinin daha düzenli hazırlanması gerektiğini de belirten Kasımoğlu, "Toplum mühendisliği rolünü üstlenen medya bu sorumluluk çerçevesinde sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti yayınlarken şiddet uygulayanların aldıkları cezalar da yayınlanmalıdır" diye konuştu.

Kasımoğlu, belirlemiş oldukları çözüm önerilerinin başta TBMM olmak üzere Sağlık Bakanlığı, YÖK, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve Başhekimlik tarafından dikkate alınarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve fiziki şartların iyileştirilmesini talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları önlüklerini yere atarak, sloganlar eşliğinde sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti kınadı. Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2013, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER