Diyarbakır’da Hava Destekli Narko Terör Operasyonu

Diyarbakır’da terör örgütü PKK’nın finans kaynağı olan uyuşturucuya yönelik hava destekli dev operasyon yapıldı. 500 güvenlik görevlisinin katıldığı operasyon için sabah saat 04.00’da düğmeye basılırken, operasyonun Diyarbakır...

Diyarbakır’da Hava Destekli Narko Terör Operasyonu
Diyarbakır’da terör örgütü PKK’nın finans kaynağı olan uyuşturucuya yönelik hava destekli dev operasyon yapıldı. 500 güvenlik görevlisinin katıldığı operasyon için sabah saat 04.00’da düğmeye basılırken, operasyonun Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından yönetildiği belirtildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde, Lice ilçesi Tepeköy civar arazisinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında tespit edilen yasadışı kenevir ekim alanlarının imhasına yönelik olarak 16 Temmuz 2013 günü saat 04.00’da operasyon başlatıldığı bildirildi. Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı’nca kırsal alanındaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışma neticesinde, belirtilen bölgelerde geniş vadilere yayılmış şekilde yasadışı kenevir ekiminin yapıldığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, “Operasyonda; Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde toplam 28 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulmuş, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şubesi ve Narkotik timler ve adli jandarma ekipleri vasıtasıyla da yasadışı kenevir ekim tarlalarının imha faaliyeti başlamıştır. Operasyona; Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Taburu, Lice Jandarma Komando Alayı, Silvan Jandarma Komando Alayı, Hani Jandarma Asayiş Komando Bölüğü, Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, GKK operasyon timleri olmak üzere toplam 28 tim kuvvet katılmaktadır” denildi.

HAVADAN KEŞİF, KARADAN BASKIN DÜZENLENİYOR

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, Jandarma Bölge Komutanlığı’nca 1 adet skorsky helikopter, 1 adet taarruz helikopter kolu, 10 adet kirpi ve 15 adet kobra tipi zırhlı araçlar ile operasyona destek sağlandığı belirtildi. Açıklamada, “Bölgede İnsansız Hava Aracı (İHA) ile havadan keşif icra edilmektedir. Operasyon ile ilgili adli işlemler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Narko-terör soruşturma dosyası çerçevesinde verilen yetkiler kapsamında yürütülmektedir. Operasyonda güvenlik çemberinde 400, narkotik müdahale ekiplerinde ise 100 olmak üzere toplam 500 personel görev almaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER