Dıyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günlerı Başlıyor

Diyarbakır Sanat Merkezi ve Lis Yayınevi ortaklığı ile gerçekleştirilen ve Diyarbakır AB Bilgi Merkezi tarafından desteklenen Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Mayıs 2013’te başlıyor.25 Mayıs - 2 Haziran 2013 tarihleri...

Dıyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günlerı Başlıyor
Diyarbakır Sanat Merkezi ve Lis Yayınevi ortaklığı ile gerçekleştirilen ve Diyarbakır AB Bilgi Merkezi tarafından desteklenen Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Mayıs 2013’te başlıyor.

25 Mayıs - 2 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, farklı diller ve edebiyatlarda var olan akraba konuları, temaları ve eserleri uluslararası konuklar ve edebiyatçıların penceresinden ele alıyor. Kültürel mirasın ve iletişimin en önemli öğesi olan dil ve edebiyatı çok yönlü ele alacak şekilde tasarlanan program, Avrupa dilleri ile Türkçe ve Kürtçe’nin ağırlıkta olacağı sunumlar etrafında şekilleniyor. Programda, karşılaştırmalı edebiyatın kuramsal ve tarihsel boyutlarının ele alınacağı oturumlarda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Jale Parla ile Nazan Aksoy, Boğaziçi Üniversitesi’nden Erol Köroğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Tülay Akkoyun, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Remezan Alan, Zaho’dan romancı Kovan Sindi, Literature Across Frontiers’dan Alexandra Büchler ve Diyarbakır’dan yazar Dilaver Zerag konuşmacı olarak yer alacak. Türkiye’de ve dünyada karşılaştırmalı edebiyat tartışmalarının genel çerçevesini aktaran iki ana oturumun yanı sıra, programda iki tematik panel öne çıkıyor. İstanbul Goethe Enstitüsü işbirliğiyle programa katılan şair Gerhard Falkner, Diyarbakır’dan yazar Şeyhmus Diken ve Van’dan programa katılan yazar çevirmen Samş Hezil’in yer alacağı panelde “Edebiyatta Hümanizm ve İnsan Hakları” ele alınırken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Kadri Yıldırım ve yazar-çevirmen Fatih Özgüven, “Mem û Zin ve Leyla ile Mecnun’da İmkansız Aşk” panelinde batı ve doğu edebiyatlarındaki ‘imkansız aşk’ temsillerini karşılaştırmalı olarak ele alacak. Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nde dillere ve edebiyatlarına yoğunlaşılan etkinlikler de yer alıyor. Pakrat Estukyan’ın Ermenice sözlü ve yazılı edebiyat, Gabriyel Akyüz, Mehmet Sait Toprak ve Nesim Doru’nun Süryani dili ve edebiyatı üzerine konuşacağı etkinliklerin yanı sıra, Roşan Lezgin ve Netice Altun’un konuşmacı olarak katıldığı bir Zazaca edebiyat paneli de gerçekleşecek. Türkçe, Kürtçe, Zazaca, İngilizce ve Almanca dillerinde yapılacak sunumlarda ardıl çeviri yapılacak.

25 Mayıs 2013 Cumartesi günü açılış oturumuyla başlayacak Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin, Diyarbakır Eğitim-Sen, Diyarbakır Mimarlar Odası, Diyarbakırevi, ve Diyarbakır Sanat Merkezi gibi kentin farklı mekanlarında gerçekleşecek ve hafta içi ara etkinliklerle beraber 2 hafta sürecek programı, 2 Haziran 2013’te Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Murathan Mungan’ın Şahmeran ve Uyarlamaları başlıklı kapanış etkinliğiyle sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER