Güvenlik Nedeniyle Kaldırılmıştı

Diyarbakır'da daha önce güvenlik gerekçesiyle kaldırılan çöp kovaları, çözüm süreciyle birlikte yeniden yerlerine konuluyor. Kentte 1990'lı yıllarda kaldırılan çöp kovalarının olmayışı, vatandaşların çöplerini gelişigüzel atmalarına...

Güvenlik Nedeniyle Kaldırılmıştı
Diyarbakır'da daha önce güvenlik gerekçesiyle kaldırılan çöp kovaları, çözüm süreciyle birlikte yeniden yerlerine konuluyor.
Kentte 1990'lı yıllarda kaldırılan çöp kovalarının olmayışı, vatandaşların çöplerini gelişigüzel atmalarına ve cadde sokaklarda kirliliğe neden olurken çözüm süreciyle başlayan güvenli ortamda belediyeler, çöp kovalarını cadde ve sokaklara yerleştirmeye başladı.
Bağlar ilçesinde esnaf olan Mehmet Alaş, çöp kovalarının caddelere konulmasının çevre temizliğine olumlu etki yapacağını belirterek vatandaşların memnuniyetini dile getirdi. Alaş, "Güvenlik gerekçesiyle kaldırılan çöp kovaları caddelere tekrar konuluyor. Bağlar başta olmak üzere Diyarbakır'ın en işlek cadde ve sokaklarına çöp kovaları takıldı ve takılmaya da devam ediliyor. Çöp kovalarının konulmasıyla çevre temizliği bitmiyor. Bunun için halkımızın duyarlı olması gerekiyor" dedi.

-"Bu çalışmayı destekliyoruz"-

Yenişehir esnafından Recep Kaya, gecikmiş olan bu çalışmanın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Çöp kovalarının olmaması nedeniyle çöpleri, yol ve cadde kenarlarına bırakmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Kaya, şöyle konuştu:
"Çöp kovalarının olmamasının olumsuzluklarını çok yaşadık. Çünkü cadde köşelerine veya sokak başlarına zorunlu olarak çöpler atılıyordu. Açıkta olan çöpler nedeniyle kötü kokular her tarafı sarıyor ve insanlar rahatsız oluyordu. Şimdi böyle bir sıkıntı kalmadı. Gördüğümüz kadarıyla belediyeler kentin çeşitli yerlerine çöp kovalarını kuruyorlar. Bu çalışma hem insan sağlığı hem de kent temizliği için olumludur."
Ekrem Baylan adlı vatandaş ise Diyarbakır'ın daha önce kirlilikle gündeme gelmesine üzüldüklerini ifade ederek "Bu tablo bizleri çok üzdü. Şimdi el ele verip güzel ve temiz bir Diyarbakır yaratmalıyız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER